içinde

Sorunlar

Öncelikle takımdaki savrukluk ve boşvermişlikten bahsetmek isterim. İlk yarıda Saiss’in köşede rakibe lakayıt bir şekilde kaptırdığı top, Gedsonun enteresan pas ve to sürme denemeleri. Oyuncuların birbirlerine pas atmak yerine lakayıt kaleye vurma yada uzun top atma denemeleri. Oyundan çıkan oyuncuların enteresan tepkileri. Çok değişik işler ve hareketler var. Takım da disiplinsizlik var gibi görünüyor. Sanırım sezon başında bahsettiğim gibi oyuncuların hocanın sisteme ve oyun planına sadakati ve güveni yok gibi anlaşılıyor. 

Bir diğeride kalemize sekiz şut atılmış, iki kaleyi bulan var. İki gol var kalemizde. Bence sadece kalecilerde sorun yok, kaleci antrenöründe de ciddi sıkıntılar olduğunu düşünüyorum. Keza yaklaşık bir yıldır hiçbir kalecimizde bırakın gelişim göstermeyi, bildiklerini unutur hale geldiler. Ciddi ele alınması gereken bir sorun.

Oyun boyu uzaması meselesi biraz kaleciden de kaynaklanır. Zira defansın kaleciye güvenmiyorsa öne çıkmayı reddeder. Bu maçta bunu bariz bir şekilde gördük. İlk yediğimiz golde Masuaku ve Saiss’in Ersin’e verdiği tepkiye bakın, frikik golünde ise tüm barajın surat ifadesi ve el hareketlerine bakın. Defans hatta takım kaleciye güvenmiyor. Bu sebeple de defans öne çıkmak istemedi. Birde Josefi de dahil edersek beş savunmacı ile ligin en zayıf kadrolarından birine sahip takım karşısına çıkmak ne kadar doğru orasını hocanın açıklaması gerek. Zayıf bir takıma çapa ortasaha ile başlamak son derece yanlıştı zannımca.

Kaldı ki Josef tam olarak hazır değil deniyorsa da Josef kafa olarak burada futbolu bırakmış. Tüm maç boyu saha da sadece gezindi. Ne defansta stoperlerin arasına girip pas istasyonu oldu, ne de ortasahadaki baskıya katıldı. 90 dakikayı ortasaha yuvarlağının içinde yürüyerek geçirdi. Bu da doğal olarak uzun top oynamamıza ve oyunun boyunun uzamasına sebep oldu. Bence Josef ikinci yarı derhal çıkmalı ve o bölgeye Salih geçmeliydi. Nkoudou çıkmamalı, sağ kanada Redmond, forvet Weghorts-Muleka şeklinde olmalıydı. Böylece 4-2-2-2 sisteminde, çift forvetle oynama şansına sahiptik. Aynı zamanda göbekte sırtı dönük iki oyuncu ile ortasaha baskısını kırma şansımız vardı ama olmadı.

Kimseye kızmıyorum, sezon başında da söyledim, hoca böyle kafaya oynamaya alışık değil, zaman gerekir, gerekirse sahip çıkmakta lazım. Doğru yada yanlış tercihtir, bu artık sezon sonunda belirlenecektir. Dere geçerken at değiştirmeyi doğru bulmuyorum zira. 

Sorunları derlersek şayet; facia hakem yönetimlerine sessiz ve tepkisiz kalınması, plansız oyun, formsuz kaleciler. Çözümlenmesi en zor şey hakemler, gerisini biz kendi içimizde de çözeriz diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

GIPHY Uygulama Anahtarı Ayarlanmadı. Lütfen Kontrol Edin

 1. Sanki bir seneyi daha gereksiz abartılmış topcularla heba edeceğiz gibi bir ortam oluştu hepimizde:(

  Çare fener maçını eze eze oynayarak kazanmaktan başka bir şey değil… motivasyon gerekiyor ilk önce.

  Bir diğer konu da isimlere takılmadan kadro oluşturabilmekte bence. Joseph varsa oynar, Gedson varsa oynar diye bir şey yok futbolda. WW, Muleka, Cenk birlikte sahada olabilmeli mesela; Dele Ali, Ghezzal birlikte oynayabilmeli veya… Tayfur mutlaka daha fazla süre alabilmeli belki… işleyen bir takım yap, kim dışarda kalıyorsa kalsın…

 2. Takımda lider yok. Topu alan herkes birşeyler yapmaya çalışıyor.
  Masuaku ‘nun çıkarmayıp vurduğu bir top var akıl alır gibi değil.
  Bazen lider hoca olur. Ama çoğu oyuncu mutsuz.
  Sistemi mi reddediyorlar. Bu takımın çivi gibi olmasını beklerken mum gibi eridi.
  Umarım Ali hocam sizin gibi takimi bilen arkadaşlarımız bu konuda bilgi verebilirler.
  Ben bu takımın çift forvet oynaması gerektiğini düşünüyorum. Ghezzal ve Redmond arkalarında. Orta alan Gedson 8 ve Salih 6 gibi.
  Tek forvet olacaksa Salih , Gedson 8 gibi Redmond 10 gibi olmalı, kanatlar Nkoudu ve Ghezzal.
  Bu takım topu nasıl daha çok tutabilir ayağında onu düşünüyorum.
  Aklıma Sergen hoca ile Başakşehir deplasmanında oynadığımız oyun geldi. Rakibi esriğimiz bir oyun oldu. Rekor bir pas oyunu ile ve o takım da farklı olarak Larin, Abu ve Atiba vardı önde…
  Biz bu oyunu neden tercih etmiyoruz:(