içinde

2,5 Sene Önce..

Eğitmenin İlyas’ın, yani Prof. İlyas Yılmazer’in 2,5 sene önce Halk Tv’de, Ceviz Kabuğu programındaki söyleşisine denk geldim..

Depremler, hasarlar, ovalar, tepeler, toprak zemin, kayalık zemin, rezonans, sıvılaşma vs, vs..

5. dakikadan sonra başlıyor İlyas Hoca’yla olan söyleşi..

Vakti olanlar; söyleşi boyunca ekranın sağ altındaki minik kutucukta dönüp duran günlük döviz kurlarına takılıp da illet olmamayı başararak videoyu sonuna kadar izleme fırsatı bulanlar ilginç bir söyleşiye tanık olacaklarına emin olabilirler..

Bir cevap yazın

GIPHY Uygulama Anahtarı Ayarlanmadı. Lütfen Kontrol Edin

 1. Programı izleyenlerin de göreceği üzere ovalardaki (yani derin topraklı zeminlere
  yapılan) binalarla kayalık zeminlerdeki binaların deprem dalgalarına vereceği cevapları anlatıyor hoca..
  Videoda anlatılanlardan sonra, bir önceki gönderimde paylaşmış olduğum deprem anında zeminin toptan havalara kalkıp kalkıp yerine oturmasını gösteren videodaki görüntüleri daha iyi konumlandırdım aklımda, beynimde..
  Sonuç itibariyle,
  Şahsen bendeniz izledim, bilgilendim..
  Hayatımın kalan kısmındaki davranışlarım ya da böyle bir konuda -olur a- fikrimi soracak olanlara vereceğim cevaplar konusunda bir hareket noktası oluşturdum..

  Öyle olunca da, verilen iki adet (-)’yi pek anlamlandıramadım, garip karşıladım..

  İzlenen videoda insana ters gelecek, karşı çıkılacak, anlamsız bulunacak pek bir şey olmamasına rağmen tutup da iki 👎 atan ve fakat bu olumsuz davranışının nedenini açıklamaya kardeş(ler)im ya t**şak geçme derdindeler, benimle,
  Ya da -t**şak geçilecek günlerde olmadığımıza göre- gocundukları bir başka nokta var..

  Söyleselerdi keşke..
  Dile getirmiş olsalardı, bilgilenirdik..
  Bir hatamız varsa, önce doğrusunu aktardıkları için teşekkür eder, sonra özür dilerdik..

  1
  1
 2. abi bizim genel sorunumuz insanlarin hangi partiye hangi cemaate vs vs bagli olduguna göre degerlendirip ciddiye aliyoruz veya bi makama getiriyoruz veya bu bizden degil sürün surdan suraya diyoruz , örnek tbbm de deprem uzmanlar kurulu kuruluyo iki profosör naci görür ile celal sengörü cagirmiyorlar bunlardan naci görür 1 – 2 sene evveli dikkat cekiyo burda sunlar olabilir diye ve 1 kisi ciddiye alip da ne yapmali demiyor , yanina 3 subat 2023 de bir hollandali bilim adami burasi cok tehlikeli diyor gene kaale alan yok , ne kadar dogru yanlis bilmiyorum ama youtube da tefferuat isminde yayin yapan ahmet bozkus 10 ilden 3 il belediyesi akp li belediye degilmis ve oraya hükümet tarafindan gecmis olsun telefonu vs gelmemis dogruysa diyecek söz bulamiyorum yanlis ise o da ayri bi rezalet bu durumdan bile algi yaratmak niye neden , sabah youtube den halk tv den ismail saymaza bakiyim dedim adam diyoki is makinaliri hatay girisinde afadin
  organize etmesini bekliyo diye arkadan biri sen ne konusuyon bak helikopter ucuyo diyo öyle bi kafayi siyirmis durumdayizki su vahim olayda bile dogruya dogru yanlisa yanlis diyemiyoruz , siyaset dersen kimse ders cikarma derdinde degil herkes bi oy pesinde anlasilir gibi degil , hele medya afad söyle afad böyle 30 senelik akut orda ter döküp can kurtariyo cit yok yunani ugrasiyo cit yok israellisi ugrasyi cit yok uzuuuun lafin kisasi abi hep biyerlerden nasil cikarim olur , reklamin iyisi kötüsü olmaz düsüncesi ile haraket eden bu ülkeyi yönetenler muhalefetler is adamlari vs vs el ele tutmadikca böyle insanlar tv ciksa hergün biyerde cigirtkanlik yapsa ne degisir cünkü biz hep biliriz biz ögrenmeyiz ögretiriz anlayisi oldukca bu deprem biter baska bi facia gelir ama degisen bisey olmaz maalesef

  5
  1
 3. baştan sona izledim. adam pırlanta. tertemiz biri. en özeti, ovaya inşaat yapmayın diyor . bu kadar basit aslında. o kadar haklı ki. adapazırı’nda , yıkımın daha büyük olmasının nedeni , bu işte.
  ben , gölcük depreminde, teyzemlerden haber alamadığım için , gölcüğe gitmiştim. yalovadan beri gittik. dönerken de gölcük-izmit-istanbul yaptık. depremin merkezi, değirmendere’de birçok binayı dimdik ayakta görünce şaşırmıştık. işte hoca diyor ya nereyi yıkacak,o önemli . bu o işte. teyzemlerin ev , hafif yamaçta. ve evlerinde çatlaklar var ama yıkılmamış. ama aşağılar , düz olan yerler, sahil kesim, yerle bir olmuş. yine hocanın dediği olay. izmit istikametine doğru giderken , yine aynı şeyler. tepelerdeki evler sağlam, sahil şeridi yerle bir olmuş.
  bir de o kadar deprem programı izledim ama ilyas hocanın dediği o dalma olayını adam akıllı anlatana rastlamadım. ne diyor hoca ; büyük okyanusun kabuğu, güney amarika kıtasının altına dalıyor. buna benzerini duymuştuk. ancak , o kabuğun, magmada eridiğini şahsen kimseden duymadım.
  kısaca , bu video, benim için faydalı oldu. teşekkürler 🙂