38 gun kaldi

imsanligin en kapsamli robotunun baska bir vezegene inmesine cok az bir sure kaldi. Kazasiz belasiz inerse artik  “Marsta hayat var mi? Su var mi? Oksijen ne?” Su bu sorularinin cevabini alacagiz. Bu aletin en acayip iki ozelligi uzerinde bir dron olmasi. Yani Mars’ta helicopter ucuragiz. Bir digeri de robotta 6 tane tup var. O tuplere toprak ornegi koyup dunyaya roketle gonderecek. Yakinda ilk kez bir gezegen topragi Dunyaya gelecek. Alet basarili olursa Elon Musk’in onu acilacak ve planladigi 2024’de insan indirme projesi gercek olacak. Voyager isimli cakma uydu uye ortada gorunmedigi icin bunlari da ben paylasmak zorunda kaliyorum. 

Bir cevap yazın

GIPHY Uygulama Anahtarı Ayarlanmadı. Lütfen Kontrol Edin

  1. Bir iki ay önce bir haber vardı. Japonlar bir meteordan toprak numunesi getirmişler diye… Bizim yaşamımızı yakından etkileyecek olay asıl bu… Uzay madenciliğinin başlanmasına az kaldı… DÜnyada bazı elementler limitli olduğundan fiyatları çok pahalı…. Bu durumda bazı teknolojilerin gelişmesini engelliyor… en önemli örnek lityum… Lityum fiyatının pahalı olması, şarj olabilen pillerin pahalı olmasına sebep oluyor… Bu durum, elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasını engelliyor… Petrolle bağlı teknolojilerde çevre kirliği ve en önemlisi petrol savaşlarının sebebi…. Meteorlardan getirilecek madenler 10 yıl içinde dünyamızı değiştirecek… Az kaldı…

    • Aynen dogru. Ancak meteor orneklerinin henuz dunyaya ulasmadigini biyorum. Uzay madenciligi cok acayip bir seviyeye geldi. Daha o teknolojimiz bile yokken ulkeler simdiden birbirine girdi. O goktasi senin bu goktasi benim kavgasina basladilar ve Birlesmus Milletler bu konuyla ilgili yasa hazirliyor. Asil acayip olan su an psikolojik dinamikleri goz onune alarak bir Mars yasa taslagi da hazirlaniyor. Marsta bir astronot suc islerse o yasaya gore yargilanacak. Insan yine insan. Orada da rahat durmazlar.