içinde

4-2-3-1 i terk etmeliyiz..

Beşiktaşın teknik heyetleri, —bu Sergen olur bir başkası olur orasını bilemem— ama artık kolaycılığı bırakıp 4-2-3-1 sisteminden ivedilikle vazgeçmelidir..

Bu taktik, temel bir diziliş olduğundan Hemen hemen bütün taktiklere karşı baş edebilme özelliğine sahip bir taktik olsa da, rakiplerin de en kolay çözüm ürettiği taktiktir aynı zamanda.. Her ne kadar diğer taktiklere Ve versiyonlara kolayca dönüşebildiği şeklinde genel bir kanı var olsa da, Etliye sütlüye karışmayan bir sistem olduğundan maç içinde oyuncuların Bireysel performansıyla direkt İlişkilidir ki, İşler kötü gittiğinde B ve C planlarını devreye sokabilmek çok daha zordur ve çok çabuk kilitlenme riskiniz mevcuttur. 

Günümüzde bazı üst düZey takımlarda tercih edilen bir sistem olsa da 10 numara pozisyonunun artık çoğu rakip tarafından kolaylıkla baskılanabilmesi ile etkinliğini kaybetmeye başlamıştır. Kısacası bu sistemi oynayabilmeniz için kadro kalitenizin üst düzey olması gerekir. Zidane lı Fransa gibi mesela.. Arkanızda Viera önünüzde Zidane Gibi bir 10 numara, onun önünde Çok yönlü Henry sağdan Riberi gelince 4-2-3-1 öldürücü bir taktik olabiliyor tabi.. yada iyi bir Atibanın önünde hareketli bir Sosa ve ilerde gomez olunca işler istediğiniz gibi gidebiliyor doğal olarak..

Ancak bizde şartlar pek öyle değil Artık.. Bunu kabul etmek lazım..

Dolayısıyla hücumda kolay kilitlenen, defansı çok çabuk çözülen bir takım halini alıyorsunuz.. 

Tabi bu zor bir konu.. yıllardır 4-2-3-1 geleneği olan bir takımdan bahsediyoruz.. bu değişim belki aylarca sürebilir ancak bunu gerçekleştirmekten başka çaremiz de yok..

Bu açık..

bana kalırsa josef gibi bir transferden sonra Modifiye 4-3-3 taktiğine doğru yönelinmesi gerekmektedir.

Aslında sabit bir 4-3-3 de değil.. şapkadan tavşan çıkaracak birşeyler denemeliyiz..

Mesela..

Solda rıdvan sağda rosier hücumcu bekler.. josef hücum esnasında stoperlere yaklaşabilir ve hücum esnasında 3-4-3 e dönüşen defans sırasında da 4-5-1 gibi reaksiyon gösteren bir 4-3-3 modeli düşünülebilir.. böylece rakiplerin kolay çözüm üretmesi engellenebilir..

Velhasıl, her yeni gelen teknik direktörün kolayı seçip onun üzerine gitmesine alıştık biZ.. de.. buna rakiplerinizde alıştı, onu ne yapacağız.. 

artık farklı şeyler yapmak gerek..

Yoksa kim gelirse gelsin hiçbirşey değişmemeye devam edecek..

Bir cevap yazın

GIPHY Uygulama Anahtarı Ayarlanmadı. Lütfen Kontrol Edin