ANC, AT, SEYIS, SIRIN BABA VE DIGERLERI

Kim ne derse desin bir basarida en onemli pay ilk once onu yoneten kisinindir. At sahibine gore kisner. ANC buyuk umutlarla gelmedi baskanliga. Durum ortadaydi. Kimseye hayal satmadi. Fiko’nun yarattigi enkazi saklamadi tek tek anlatti. “bize zaman verin gelecegin Besiktasini kuracagiz” dedi. 

Enkaz oyle boyle buyuk degildi. 200 milyon cebinden harcadi 650 milyon borca kefil oldu. Ama bir bileklik bile almayan taraftar kesimi “paran yoksa niye baskan oluyorsun” diye adama soylemedigini birakmadi. 

ANC fatih terim’e dahil verilmeyen her turlu yetkiyi Sergen Yalcin’a verdi. Turkiye’de ilk kez menajer teknik direktor kavramini oturttu ki bu da ciddi anlamda bir profesyonellik basarisidir. 

Tesislerden yoneticilerin ayagini kesti ve sadece takimin hatirini sormak, dertlerini dinlemek icin oraya gitti. Sergen hocanin calisabilmesi icin her turlu kolaylagi sagladi. Futbolcularin aileleriyle bizzat ilgilendi. Onlarin sorunlari icin yonetici bile gorevlendirdi. 

Buyuk takimlarin sahasi tarla gibiyken Vodafone Arenanin cimlerini hali gibi tuttu. Futbolcu sakatliginin onune gecti. 

Eoro’nun 10 TL’yi gectigi donemde futbolcu maasalarini geciktirmeden odedi. Bu pandemi doneminde bile sponsor buldu. “birakmam seni” kampanyasiyla hem ciddi gelir elde etti hem de fiko sonrasi dagilan ve umutsuzluga dusen  camiayi birlestirdi. 

Ekonomik programdan taviz vermedi. Dorukhan gibi maasini begenmeyenlere kapiyi gosterdi. Takim ruhu olusmasina calisti. e

Yeterli olmasa da medyadaki Besiktas agirligi belki de ilk kez bu derece artti. Cogu yorumcu ilk kez Besiktas aleyhine dan dun konusmaktan kormaya basladi. Hatta bazi spor programlarinda “Besiktas hakkinda agizimizi acamaz hale geldik” diye serzenislere bile tanik olduk. Haber1903 ile bile baris sagladi, medya destegi aldi. ahmet cakar gibi ipin ucunu kaciranlara dava actilar. 

Baskan oldugunda aldigi enkazla 6 ay icinde takimi sampiyonlar ligi on elemelere soktu 1.5 senede 2 kupa aldi. 

fiko’nun klubu 450milyon TL zarara ugrattigi belgeletti ve sorusturma baslatti. Parayi istiyor. 

Klubun ustune coreklenmis asalaklari mumkun oldugunca temizledi. Menajerlere sifir taviz politakasi uygulayarak gerekirse transferlerden bile vaz gecti. 

Sergen hoca gibi idare edilmesi cok cok zor bir karakteri bile idare etmeyi basardi. 

Calisanlarin maaslarini odedi. Mutlu bir calisma ortami yaratti.

Simdi bu pencereden bakinca karsimiza nasil bir baskan profili cikiyor sizce. Hatalari olmus mudur? Tabii ki olmustur. Konusmayi pek becememistir cogu zaman. Bazen gereksiz cikislar yapmis, bazen fazla konusmustur belki. Bana gore tek eksigi fikodan hala hesap sormamis olmasidir. Soracagim diye hala israr etmektedir ama bir de 3. sahislarin o ise ne kadar mudahil oldugunu bilinmemektedir.

 Bana gore ANC cok basarili, ozverili, fedakar ve durust bir baskandir. Besiktasimiza yakismaktadir ve taraftarimizdan daha fazla destegi hak etmektedir. 

Bir cevap yazın

GIPHY Uygulama Anahtarı Ayarlanmadı. Lütfen Kontrol Edin

 1. Ziya kardesim cok iyi yazmissin,sezarin hakkini sezara teslim etmissin.aslinda konusmasinida cok iyi beceriyor.üstü kapali olarak ne dedi terime?centilmenlik taslama,eger biz galip gelirsek alkislamaktan baska ne yapacaksin savasmi cikaracaksin?bundan daha güzali olamazdi.fikret orman meselesine gelince olmayacak isin pesinde kosup vakit kaybetmiyeceksin,camianin huzurunu bozmayacaksin.bu günkü spor kanunlarina göre F.O.nin yolsuzlugu tesbit edilse bile bir kurus geriye alamazsin.cok iyi bir baskanimiz var.insallah böyle devam eder.

 2. ligin bitmesine iki hafta daha olsaydı yapılan yorumların aynı olacağını düşünmüyorum. göztepe maçında son barutumuzu atıp şampiyon olduk gerek yapmadığı transferler gerek içerideki sorunları çözememesi ve abuk sabuk konuşmalarıyla bizi oldukça zorladı şampiyonluk kupası her an avuçlarımızın arasından kayıp gidebilirdi. yorumun abartılı bir övgü içerdiğini düşünüyorum. şampiyonluktaki en büyük pay benim için her zaman Sergen Yalçın a ait olacak.

  9
  3
  • Hemen mevzuya dalıyorum 🙂 Yazdığın pozitif kısımların pek çoğuna katılıyorum. Benim rahatsızlık duyduğum şey de, esasında ilk başkanlık döneminde pozitif bulduğum bazı niteliklerin son dönemde negatife dönüşüyle ilgiliydi. Fakat Candaş’ın programında iyi bir başkan profili izlediğimi de söylemeden geçmeyeyim.

   Parayı kullanma, takım bütçesini ayarlama, menejerlerle mesafeli durma, ödemeleri zamanında yapma ve mali disipline bağlı kalma anlamında çok iyi iş çıkardı. Hele Dorukhan olayındaki dik duruşu harikulade bir yöneticilik işidir..

   Buna karşın, devre arası transfer dönemini olabilecek en kötü şekilde tamamlaması, Halil Umut Meler’in iki kez üst üste bizim maçlarımıza atanmasına engel olamaması ve beyanat faciaları da kötü tarafları oldu..

   Bu yaz Beşiktaş için çok kritik bir dönem olacak. Görünen o ki, başkan popülist hareket etmeyecek. Bu çok iyi. Takımda mutlaka tutulması gereken adamlar olacak. Mutlaka takviye edilmesi gereken bölgeler olacak. Bu yaz başkanın göstereceği performans, kendisi ile ilgili oluşmuş olan kötü algıların yıkılması için çok büyük bir şans olacak..

   Bu yıl yapılan hatalardan ya da eksik bırakılan işlerden gerekli derslerin çıkarıldığına eminim..

   Önümüzdeki sezon çok daha net konuşma şansımız olacak. Ben ”şimdilik” iyimser olmayan gruba daha yakınım Ziyacım 😉