içinde

Aussie, Hasand03 VS Burak Alici

Dun bir Socrates ornegi vermistim. O ornege tam uyacak sekde bu @Aussie ve @Hasand03 isimli iki cahil uye bana iftira ve karalama kampanyasi baslatmis. Allahtan forumda @Burakalici gibi uyeler var da da tipleri bir sekilde aydinlatmaya ugrasiyor. Dunku paylasimima bir yorum atmis Burak. Cok begendim. Daha cok kisiye ulassin ve ozellikle de bu iki cahil kisi bir daha gorsun diye buradan paylasiyorum. Cok net ve anlasilir anlatmis ve umarim bu iki kafadar anlayabir. 

Burak Alici:

“ Bu kaleci kötü bir kaleci değil. Ziya hocam da kötü olduğunu düşünmüyor. Bence Fenerbahçe yada herhangi bir İtalyan takımı daha doğru açıklamak gerekirse savunmasını geride kurup hızlı ve kontra çıkışlarla gol arayan takımlar da efsane performans verebilecek kaliteli bir kaleci. Şampiyonlar liginde geri de savunma kurarak oynamak zorunda olduğumuz maçlar ve ligte zor deplasmanlar da oynatmak için alınacaksa harika olur. Ya da sistem değişecek savunma ağırlıklı kontrollü bir Futbol oynamayı düşünüyorsa Sergen hoca neden olmasın iyi transfer. Haaa Sergen hoca ben sistemimden vazgeçmem gerekli güncellemeleri yapar aynen devam ederim stoperlerimi öne çeker beklerimi kanat gibi kullanırım oyuna sokarım diyorsa eğer bu adamı bırak şl yi ligte bile kevgire çevirirler. Ha bu kötü kaleci olduğu anlamına mı gelir asla. Ama özellikleri bakımından uyum sağlayamaz Buda onu patates eder. Şöyle örnek vereyim 6 numara özellikli bir orta sahayı 10 numaraya koyar senin görevin takımın ataklarını organize etmek servis yapmak ve takım için gol ve asist üretmek dersen dünyanın en iyi 6 numarası elinde olsa da sezon Sonu kıçına teneke bağlar gönderirsin. ( atiba bu örneğe dahil değil çünkü o insan değil ? ) kaleci de bu şekilde libero kaleci ile açık futbol oynarsın çizgi kalecisi ile kapalı futbol. Bu iş bukadar basit. Aquero da ileri uçta oynuyor ibrahimoviçte. Kağıt üzerinde ikisi de forvet. Ama biriyle çok başka bir oyun oynarsın diğeriyle çok başka. Biri sprinter diğeri pivot. Kalecide böyle. Bu ayrımı yapmayı bir öğrenemedik. Bu arada Fabri etkisi yapar demişsin yanlış yapamaz. Çünkü fabri de libero kaleciydi önde oynamayı oyuna katılmayı severdi. Harika bir kaleciydi ama bu özelliklerinden dolayı Beşiktaş kariyerinde yediği bir sürü salakça gol var. Ersin henüz öyle aptal goller yemedi. İlla yiyecektir çünkü Ersin’de libero kaleci. Yaşı itibariyle Murat hocayı dinliyor yan toplara çıkmamaya başlamasının nedeni bu. Ama tecrübe kazanıp karakteristik özellikleri oturunca bildiğini yapacaktır. Yani yan topları da ilk zamanlarında ki gibi toplamaya başlayacaktır. Tek zaafı atletik yapısı olmaması ama çalışarak bir asper kadar atletik olamasa da ortalama bir atletik yapıya kavuşacaktır. Zaten çok atletik olmaya da ihtiyacı yok.“

Bir cevap yazın

GIPHY Uygulama Anahtarı Ayarlanmadı. Lütfen Kontrol Edin

  1. Ziya hocam öncelikle çok teşekkür ederim. Sonrasın da kaleciden anlayıp anlamadığını bilmem ama sistem futbolundan anladığın konusundan adımın Burak olduğu kadar eminim. Sarkoz hocam affetsin ama aynı pencereden bakmıyorsunuz. Sarkoz hocam daha kafadan hata yapıyor. Kaleciye sadece bir kaleci olarak bakıyor. Halbuki futbolda başarı istiyorsan çok daha geniş perspektiften bakmakta yarar var. Ersin gibi libero ve Ersin’den daha iyi ve tecrübeli bir kaleci alınacaksa, Ersin’ in Avrupa’ya 10-15 m Euro arası bir bedelle satılması karşılığında kabul edebilirim. Hatta işime gelir. Çünkü bu sayede hem Ersin taraftar baskısından yok olup gitme riskinden kurtulur. Hemde biz özellikle şampiyonlar liginde Ersin’ in olası tecrübesizliğinden dolayı yanmayız. Yukarıda ki yorumumda kapalı futbol oynarsak falan dedim ama tekrar düşündümde Sergen hocanın karakteri öyle bir futbol a müsade etmeyecektir. O yüzden umarım ya Ersin benzeri daha tecrübeli bir kaleci alalım ve Ersin’i satalım. Yada Ersin’le devam edelim. Çünkü bu tip bir kaleci kalemiz de olmazsa önde o boğucu baskıyı kuramayız. Ersin yaşı itibarı ile eksikleri olan fakat şampiyonluk apoleti takmış ve yanılmıyorsam 43 maç boyunca “ aha yumurtladı” yorumlarına sebep olacak tek bir gol yememiş, sayısı 2,3 taneyi geçmeyecek bariz hata dışında hata yapmamış, aynı şekilde 3,4 pozisyon hariç olağanüstü “bunu nasıl çıkardın arkadaş” dedirtecek toplar da çıkarmamış fakat kendi yaş aralığında bildiğim kadarıyla uluslararası futbol otoriteleri nezdinde dünyanın en iyi 2. Kalecisi olarak görülen gelişime açık ileri de harika bir kariyer yapma potansiyeli yüksek bir kaleci. Bu çocuğu bukadar kolay gözden çıkarmayın derim.