içinde

Dünya Emekçi Kadınları Günü kutlu olsun…

1910 yılında 2. Enternasyonal’a bağlı uluslararası Sosyalist kadınlar Konferansı’nda Alman delegeler bundan böyle her yıl bir “Kadınlar Günü” kutlanmasını önerdiler ve öneri kabul edildi. İlk başlarda belirli bir tarih belirlenmemişti.

1921’de Moskova’da düzenlenen 3.Enternasyonal 3’üncü Kongresi’ne bağlı uluslararası Komünist Kadınlar Konferansı’nda o dönem ağırlık kazanan “sınıfa karşı sınıf” politikalarının etkisiyle “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” adı benimsendi. Ancak 1930’larda “Faşizme karşı birleşik cephe” politikalarına geçiş sürecinde İlk baştaki “Dünya Kadınlar Günü” adına geri dönüldü.

Bu değişiklik kadın örgütlenmesi alanına da yansıdı ve sosyalizmi veya komünizmi hedefleyen ve sadece işçi/emekçi kadınlar ya da sosyalist/komünist kadınlar ile sınırlandırma terk edilerek, 1945’te Dünya Demokratik Kadınlar Federasyonu kuruldu…

Neden 8 Mart?

Bu konuda değişik fikirler mevcut.

Rusya’da çarlığın yıkılmasına neden olan, 1917 Devriminin   8 Mart’ta yapılan kadın yürüyüşü ve grevlerle başlamış olması, bir diğeri de 8 Mart 1908’de New York’ta çoğu sosyalist olan kadın işçilerin öncülüğünde sendikal haklar ve kadınlara oy hakkı talebiyle yapılan miting; bir diğeri ise gene New York’ta 8 Mart 1857’de bir tekstil fabrikasında grevci işçilere polisin saldırması, işçilerin fabrikaya kilitlenmesi ve ardından çıkan yangında işçilerin kurulan barikatlardan dolayı kaçamaması sonucunda 120 kadın işçinin yanarak ölmesi… Başka bir iddia ise 1911’deki New York’taki gömlek fabrikası yangınını işaret ediyor. 

8 Mart tarihinin seçilmesinde bu olayların herbiri kaynak gösterilebilir fakat bilinen gerçek, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1977’de 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti.

Bu bağlamda…

Adı her ne ise. Tarih boyunca her sosyal olayın en fazla bedel ödeyen kesimi olarak tüm dünya emekçi kadınlarının gününü tüm kalbimle kutluyorum. 

Yaşasın emek, yaşasın emekçiler! 

Yaşasın temel insan hakları, yaşasın özgürlük!

Ve bir kez daha haykırmak istiyorum;

Yaşasın hayat, yaşasın hayatı doğuranlar!

✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌✌

✊✊✊✊✊✊✊✊✊✊✊

Bir cevap yazın

GIPHY Uygulama Anahtarı Ayarlanmadı. Lütfen Kontrol Edin