içinde

Ersin VS Muslera

Ersin mi daha iyi kaleci yoksa Muslera mi? Bu soru tamamen hatali bir sorudur. Elma ile armutu kiyaslamaya benzer. Ersin ile baska oyun Muslera ile baska oyun oynarsin. Muslera cok kurtaris yapiyor deniyor. Ersine top gelmiyormus?

 Asil soru bu olmali : Neden Ersine hic top gelmiyor? gs’nin defans 4’lusunun ve hatta onundeki libero’yu da katip piyasa degerine bakin bir de bizimkine. Aradaki kalite farki cok acik ama neden Ersine top gelmiyor? Iste A tipi kaleci ve B tipi kaleci arasindaki fark. Bu farki ne yazik ki bizim taraftarimiz goremiyor ama Avrupa klupleri goruyor. Modern futbol Ersin gibi kaleciyle oynanir. Muslera devrini coktan kapatmis bir ekol. Dikkat edin Fabri’ye de cok top gelmezdi. Alman’i hatirlarsaniz Ersinin oyun icindeki rolunu fark etmeniz ve  bu daha 19 yasindaki gencimize biraz sahip cikarsiniz…

Bir cevap yazın

GIPHY Uygulama Anahtarı Ayarlanmadı. Lütfen Kontrol Edin

 1. hep gsnin muslerayı satmadığı söyleniyor ama musleraya teklif gelmiyor ki? cl maçlarında neden muslera her maç gol yiyor ve son katılımlarında hep 4 den aşağı yemedi.. ligdeki forvetlerin kötülüğü zaten hakemler oynatmıyor.. muslera kötü kaleci demiyorum ama şansıda var yani.. biz fabriyi hiç yollamasaydık musleranın net önündeydi ama 7 milyona gönderdik işte… muslera geldiğinden beri her yıl gsden 5 milyon alıyor bu da kenarda dursun.. bizde oyuncularımızın maaşı çok konuşuluyor ya.. rakiplerimizin maaşları bizim kadronun 3 katı ama hep gizleniyor açıklanmıyor çoğu… özellikle bonuslar

  2
  1
 2. Bu konuya açıklık getirmek için istatistikleri de konuşturmak lazım. Ligin belkide en az şut çekilen takımıyız ancak gol oranı çok yüksek. Ersin in üzerine gelmeyen her top içeri giriyor maalesef. Diğer yanda yıllardır Uruguay gibi bir milli takımın kalesini koruyan usta bir kaleci var. Ersin den önce şuanda Türkiye de tüm futbolseverler yerli yabancı 5 kaleci sayar bu da onun kalitesini ve seviyesini belli ediyor.

  • “Bence” yorumunda paradoks var hocam. Ligin en az atak yiyen ve kalesinde en az sut goren ve son 15 macta en az gol yiyen takimiysak bunda kalecinin etkisi yok sayilamaz. Ersin topa cikip uzaklastirdiginda biz koltugumuzda oturup o aslinda Ersin’in golluk bir pozisyonu engelligini fark etmiyoruz bile. Muslera gibi alti pasta dursa pozisyon kalede patlayacak. O yuzden pozisyon vermiyoruz. Yedigimiz goller de ya jeneriklik ya da kendi kalemize. Ersin takimi ve defansi ileri ittiriyor. Antalya macinda bir ara ortasahada cgeziyordu Ersin. Cocuk tam bir modern kaleci tipi. Ucup kacmayi da ogrenirse zaten 30milyonluk kaleci olur.

 3. “İyi kaleci” başka bir konu “Maç kazandıran kaleci” başka bir konu..”iyi kaleci” için kaleye gelen topların sayısı üzerinden tartışabilirsiniz, ancak “maç kazandıran kaleci” için gelen top sayısından ziyade gelen zor topların, kritik anlardaki topların, çıkarılması imkansıza yakın topların kurtarılması üzerinden tartışmalısınız. İşin psikolojik bir tarafı da mevcut çünkü.. Muslera Uğurcan gibi kaleciler, kurtarılması çok zor topları, bir maçta bir hatta birden çok kere kurtararak, gidecek maçı çevirirler ve takımın geri kalanına derler ki ben üzerime düşeni yaptım, şimdi sıra sizde..Dün de aynısı oldu mesela, maç 0-0 iken kornerden bir kafa topu oldu, muslera çift el açık mükemmel bir refleks ile çok zor bir kurtarış yaptı ki, Orda 1-0 olsaydı Gs nin maçı kazanmasına imkan yoktu..burda Golcü de önemli tabi, yemedin, hemen karşılığını vereceksin, ozaman kurtarışlar değer kazanıyor..Dün tam ve net bir golcü vuruşu izledik ve Ne oldu giden maçı Muslera çevirdi oldu. Bunlar birbirini tamamlayan konular..Ersin in bir çok normal kurtarışı var, hatta karşı karşıya pozisyonlarda 1-2 maçın sonucuna kurtarışı ile etki etti hakkını yememek lazım, ancak bizim seviyemizdeki takımlar için yeterli değil, kabul etmek gerek ki karşı karşıya olan pozisyonlar dışında böyle bir özelliği yok, Henüz!!! Kendini geliştirmeye devam etmeli..

  • Özgüven meselesi, bu tip özellikler maç kurtardıkça gelişiyor.. Ersin in giden birkaç maçı çevirmesi gerekir.. Hem taraftar hem de takım arkadaşları demeli ki, Ersin olmasa bu maç gitmişti.. soruyorum Böyle maçı var mı ersinin.. henüz çok az.. adı geçen diğer kaleciler bir çok maçta böyle.. hatta muslera geldi, gsnin çehresi değişti o derece.. he Ersin de olur inşallah, potansiyeli yok değil, o ayrı konu ama diğer kalecilerle karşılaştırmak doğru değil henüz o seviyede değil çünkü..

   • Iste yine ayni paradoksa geliyoruz. Kalende az pozisyon gormeyince Ersin’in aninda, atak baslamasina firsat vermeden yaptigi mudahaleleri goremiyoruz taraftar olarak. Bak Alman’a gelen atak sayisina, Muslera’ya ve bir de Ersin’e. Alman cizgide altina kacirarak beklerdi. Muslera da 6 pas kalecisi. Orada da oldukca basarili (Yan toplar haric) Ancak deli gibi pozisyon yasaniyor kalesinde. Hem de ust duzey stoper ve beklerine ragmen. Cunku muslera zamanla hatasi cok olan, oyun okumayi beceremeyen bir kaleci. Bu yuzden fazla cikmiyor. Ciktginda da %90 felaketle sonuclaniyor. Bak bir de su ornegi vereyim. Muslera sakatken Fatih oynuyordu kalede. O da libero tiipli kaleci ve gs jalesine hic de bu kadar pozisyon gelmiyordu. O siralar gs 6’sar 6’sar da gol atiyordu. Bunlar rsstlanti degil. Sadece secim. Sen muslerayi Besiktas kalesine koy kumbara olur. Ersin’i gs kalesine koy bak neler olur.

 4. Ersin bire birde etkili olmasının yanında yan toplarda da başarılı bir kaleci. Haricinde topu oyuna çok hızlı sokan bir kaleci. Karambol pozisyonlar da henüz net bir başarısını göremedik evet. Ama büyün bunları bir kenara koyarsak eğer Ersin’in en önemli özelliğini konuşmaya başlarız. Ersin gibi kaleciler pozisyonları daha kale önüne gelmeden bitirirler. Ki Ersin’in böyle sayısızca müdahalesini sayabilirim. Tehlikeli bir pozisyon oluşmadığı ve adrenalin seviyemiz yükselmediği için bir çok insan bunu anlayamıyor ama o kadar değerli ki bu müdahaleleri istatistik olarak kalenizde ki tehlikeli pozisyon sayısının azlığına büyük etki ediyor. Muslera nın Ersin’e göre 2 artısı var. Birinci artısı tecrübesi, ikinci artısı ise refleksleri. Tecrübe oynayarak reflex çalışarak geliştirilir. Ama Ersin’in artıları çalışarak geliştirilemez. Örneğin yan top becerisi. Oyun okuma zamanlama ve boy meselesi. Boyu kısalmayacak. Oyun okumayı ve zamanlamayı biliyorsan birdaha kolay kolay kaybetmezsin. Sonra libero tipi kaleci olma özelliği. Mesela aynı tip şutu uğurcan ve muslera gibi kaleciler hep çizgide ve çizgiye yakın yerde karşılar o yüzden kurtarabildikleri çok zor toplar olarak görünür. Çünkü top açısını yakalamış ve en uç noktaya yönlenmiştir. Ve çıkarmak gerçekten zordur çıkarıldığında da kaleci başarısı olarak gözükür. Ama Ersin gibi kaleciler bu tip pozisyonlar da topu hep kaleden 3 Adım önde karşılar. Bu yüzden bir çok şutu kolaylıkla engeller. İşin kötüsü şudur ki bu kurtarışlar basit gözükür. Çünkü top açısını tamamlayamadan kaleciye geldiği için çok basit bir şut havası verir. Ve kurtarış standart bir kurtarış gibi gözükür. Zaten Ersin’in bir çok kurtarışı bu yüzden önemsenmez. Topun üstüne yada çok yakınına geldiği ve her kalecinin bu topu çıkarabileceği iddia edilir. Halbuki durum öyle değildir. Diğer kaleciler gibi 2-3 adım geride karşılasa top belki de direk dibine gidecek ve aşırı zor bir şut olacak hatta gol olacaktır. Ama bunu Avrupalı biliyor da biz bir türlü öğrenemedik. Ersin eksik yerlerini de geliştirirse 2 sene sonra daha neler nasıl oldu bu diyeceğimiz bir takıma gidebilir. Çünkü çağımız futbolunun kaleci özelliklerini üzerinde barındırıyor. Avrupa da ki büyük takımların tamamı geride rakibin ataklarını başlamadan bitirebilecek gizli kahraman bir kaleciyi kalesinde görmek ister.