içinde

Ersin vs Uğurcan

Tekrar tekrar izliyorum…Uğurcan yediğimiz golde o topu bir elinde çay içerek alırdı. Çeviklik günümüzde şart. Ersin kalıbındaki Oblak bile kedi gibi. Ersin den olmaz …çeviklik yaşla tecrübeyle kazanılmaz, yapısal bir kalite. Karşı tarafta adam 5 (2 si mucizevi) top çıkarıp maçı tek başına aldı. 

Bir cevap yazın

GIPHY Uygulama Anahtarı Ayarlanmadı. Lütfen Kontrol Edin

  1. Ersin’in çıkardığı karşı karşıya pozisyon hem zamanlama hem duruş başarısı olmasının yanı sıra çeviklik göstergesiydi. Yediği ilk golde tıp 2 kere yön değiştirdi o pozisyonda hiç bir kaleci kıpırdayamazdı zaten. Bunun fizikle bir alakası yok. Terse yatmayla da ilgili değil. Top 2 kere sekti ve 1. Sekmede yani vidaya çarpmada zaten kontrpiye de kaldı. Top monteroya da çarpınca zaten kafası karıştı ne olduğunu bile idrak edemedi. Mesela kimse konuşmuyor ceza yayı önünde hızlı çıkıp uzaklaştırdığı topu bu ligte o şekilde uzaklaştırabilecek muslera hariç kaleci yok. O bile şüpheli. Uğurcan yediği golde ters ayakla yakalanmasına rağmen uzandı hatta müdahale de etti evet. Bir sürü pozisyonda bazen doğru yer tuttuğu için bazen refleks bazen şans eseri başarılı kurtarışlar yaptı ve maçın kaderini değiştirdi. Ama bu Ersin’i kötü kaleci ilan etmek için bir neden değil. Bu çocuk daha ne yapsın istiyorsunuz ben anlamadım ki. Hatalı gol yemiyor zamanlamadı alan tutuşu yan topları neredeyse kusursuz. Nerdeyse her maç bir yada iki net golü engelliyor. Konsantrasyon kaybı yaşamıyor, yediği golden yada gollerden sonra dağılıp kontrolü kaybetmiyor. Savunmayı yönetiyor. Vida gibi dünya kupası oynamış bir stoperin güvenini kazanmış hocanın futbolcu arkadaşlarının güvenini kazanmış ama bir sizin güveninizi kazanamdı. Ödüm kopuyor yaaa dünyanın en iyi kalecilerinin bile bir sürü rezil performans verdiği bu futbol dünyasın da Ersin böyle kötü bir performansla maç tamamlarsa neler gelecek çocuğun başına diye. Yahu bu çocuk 19 yaşında daha. Öve öve bitiremediğimiz uğurcanın bu sene ne salakça goller yediğini bir izleyin derim. Fenerlilerin öve öve bitiremediği Altay’ın performansına bir bakın derim. Açık söylüyorum benim gözümde bu ligte Ersin’den iyisi olsa olsa musleradır. Gerisi hikaye. Ben genel performansa bakarım. Bir bizim maçlarda panter kesilen orta sınıf kalecilerle pırlanta gibi 19 yaşındaki ersinimi kıyas bile etmem.

    • Ersin kötü demedim değilde. Ancak orta sınıf ve daha da ileri gitme meziyetleri olmayan bir kaleci. Yan topları zayıf uzaktan şutlarda ise güven vermiyor. Top klas yani büyük takım kalecisi değil olmayacak. Pozisyon bilgisi onu az da olsa kurtarıyor yoksa o ağır cüssesiyle hentbol kalecisi olurdu. Uğurcan ise pozisyon bilgisi dışında Muslera gibi çeviklikte de refleksleri ile de Ersin den çok üstün. Hiçbir topu sektirmedi bugün Uğurcan dikkat edin. Ersini geçen hafta yediğimiz golde de hatırlayın topu nereye yumrukladığını. Ara ara maçtan kopmalar da göze çarpan hususlar. Altay ın övünecek bir yanı yok, Ersin e göre.