içinde

Genel psikoloji üzerine bir garip yazı?

Hayal kırıklığı, gelip geçici bir duygudur.
Karamsarlık ise, bir duygudan ziyade kalıcı bir tutum, hayata yaklaşım biçimidir.

Gelip geçici bir duygunun, kalıcı bir tutuma dönüşmesi an meselesidir, biz farkında olmadan bile gerçekleşebilmekte, geri dönüşümü çok zor bir hal alabilmekte ve yaşam kalitesini ciddi oranda düşürebilmektedir.

Buna dönüşmesine izin vermemeliyiz..

Tamam, bazıları için umuda kapılmak ve sonrasında hayal kırıklığına uğramak o kadar yıpratıcıdır ki, hayal kırıklığı riskine bulaşmamanın en sağlam yöntemi baştan hayallere kapılmamak, yada erkenden karamsarlığa kapılmaktır.

Burada soru şu:

Hayal kırıklığını tolere edecek ego gücüne sahip miyiz? 

Evet, Umutlu olmanın hayal kırıklığı gibi bir maliyeti var, lakin işin diğer ucunda tekrar iyimser olamamak gibi de bir nokta var ki bu bilimsel bir gerçek..

Bu riski göze almaktansa, gelip geçici hayal kırıklıklarıyla yüzleşmek daha makul bir maliyet gibi geliyor bana..

Üstelik karamsarlık umut gibi bulaşıcı, bu benim karamsarlığım siz karışmayın da diyemiyorsunuz. Aynı ortamları paylaştığımız arkadaşlarımız dostlarımız var, en önemlisi bizi birebir örnek alan ailemiz çocuklarımız var. O yüzden bir insanın karamsar olması nadiren sadece kendi derdidir. 

İşin toplum kısmı daha fena.. Toplum psikolojisi o kadar karmaşık bir konu ki, bin bir çeşit insanı ve psikolojiyi içinde barındırıyor ve çok daha patolojik. Kimisi felaket tellallığı yaparken diğeri durumla nasıl başa çıkacağını bilemez ortama karamsarlık pompalar ve insanların bununla nasıl başa çıkabildiğini gözlemler.. O da sonrasında aynı tavrı takınmaya çalışır.. Fln Fln..

Velhasıl bu illetten kendimizi ve ailemizi korumalıyız.. 

Sözüm meclisten dışarı risk anlarında çok fazla karamsarlık duygusu hissediyorum toplumumuzda, bunlar tabi sevep sonuç ilişkisi, travmaların sonucu hep ama.. Bizler de babayız/anayız, ne olursa olsun korumalıyız..

İşlerin ters gitme riski olduğunda bazen “Think” dinliyorum. Bir an duruyorum düşünüyorum.. Amaaan diyorum, en fazla hayal kırıklığı var sonunda diyorum?.. Herkese tavsiye ederim baya işe yarıyor bende.. (Ekte paylaştım)

He bu maçı alacağız orası ayrı… 

Bu şuanı rahatlatmak için bir yöntem sadece:

Bir anlık dur ve iyi düşün.. ?

#beşiktaşımmaçıvar

Bir cevap yazın

GIPHY Uygulama Anahtarı Ayarlanmadı. Lütfen Kontrol Edin

Bir yorum