içinde

gs maç analizi

Önce fatih terimin oyun tarzından başlayalım. fatih terim klasik kontra atak futbolu oynatır takımına hatta Türk takımları içinde bunu en iyi oynatan odur. Arta tarafta biraz top yapıp topu kendinde fazlaca tutup oyunu biraz süsleyince farklı bir şey oynadığı sanılır. Oysa oynattığı oyun Anadolu takımlarının büyüklere oynadığı klasik kontra futbolundan başkası değildir oynattığı. Şimdi geçiş oyunu diyorlar adına aslında hep bunu oynadı hep bunu oynattı. O yüzden Türk takımları arasında bu oyunu en iyi oynatan odur.  Oynattığı oyunu hafife aldığım filan anlaşılmasın sadece kendimce yaptığım bir tespit.  Bu oyunda gsnin yaptığı topla oynama topa hakim olma uygulamaları aldatıcı bir durum, yapılan bu paslaşmaların tek hedefi var. Rakibi üzerine çekip rakip arkasına adam kaçırmak.

O yüzden onun oyununda stoperler arkada iyi top çevirebilen ve sürpriz şekilde rakip arkasına adam kaçırmak için arkadan uzun ve isabetli sürpriz toplar atabilen stoperler olur. Onun oyununda beklerin biri daha çok sabit ve daha durağan diğeri hareketli ve hızlıdır. Genellikle hızlı, süratli ve hareketli olan sağ bektir ve sağ bek sürekli ileriyi destekler pozisyondadır. Buna karşın sol bek daha durağan ve daha defansif özellikler taşır. Beklerin durumuna karşın genellikle sol açık hızlı ve süratli olup rakip arkasına sarkma görevini üstlenirken sağ açık daha çok oyun kurucu rolünü üstlenir. Herkes oyun kurucu pozisyonundaki sağ açık üzerine yoğunlaşmışken asıl sürprizi ve sonuca götüren hareketi gözden kaçan sol açık yapar. Onun oyununda ortadaki ikili genellikle sert ve dirençli oyunculardan kurulu olur ki rakibi orta sahada yıpratabilsin Forvet tercihi olarak da önde rakibe basan forvetleri tercih etmiştir (Yanılıyor olabilirim ama benim yıllardır gördüğüm hatırladığım bu)

Peki bu anlattıklarım çerçevesince nasıl bir 11 bekliyorum derseniz.

Kale Muslera, sağ bek olarak sakatlıktan dönen Sacha boey oynayacaktır, Stoper de cezası biten Marcao ve Nelson ikilisi ile oynayacaktır. Solda mecburen V. Anthold ile oynayacaktır. Orta saha direnci sağlayacak elinde Taylan ve Berkan var ikisini de kullanacaktır. Onların önünde ortasaha direnci sağlayabilen serbet oyuncu olarak Cikaldao’yu tercih edecektir. Önde rakibe basan forvet tipi olarak Halil var sadece. Halil’le başlayacağını düşünüyorum. Yukarıda anlattıklarım çerçevesince solda Kerem sağda Morutan oynaması gerekir ama o derbiler, derbi tecrübesi olan futbolcularla oynanır diye düşündüğünden sağda Feguli, solda Babel olursa şaşırmam. Ama kaç maçtır unutturduğu bir oyuncu daha var Emre ts maçını çözen adam. Diğer iki sol açığa göre hızlı değil ama netice almada her ikisinden de iyi o yüzden kaç maçtır unutturduğu bu oyuncuyu bizim maçın sürpriz oyuncusu olarak sol açıkta sahaya sürebilir.

Nasıl bir maç bekliyorum derseniz

Oynayacağı temel oyun tarzını yukarıda anlatmaya çalıştım. Ama pazartesiye özel olarak şunu diyebilirim. Tv’lerde yapılan Moskova’daki gibi bir maç olur yorumlarının aksine ben gsnin önde baskıyla maça gireceğini düşünüyorum. Ki elinde önde baskı yapabilecek iyi bir oyuncu (Halil) mevcut. Biz daha oyuna giremeden şok bir golle maça başlamayı hedefleyecektir gs. Öncelikle buna dikkat etmek şart. Bunu başarsa da başarmasa da en azından maçın başında bunu deneyecektir. Daha sonra arkaya yaslanıp en iyi bildiği oyuna rakip arkasına adam kaçıracak kontra oyununa dönecektir. Maç boyunca geride yaptıkları aldatıcı top çevirmelere kanmadan top yekün üzerine gitmekten ziyade geride top çevirirken şok preslerle baskı yapmak daha mantıklı olacaktır. Maç boyunca sol açıkta kim oynarsa (Kerem, Babel, Emre) oynasın sürekli göz hapsinde tutulmalı ve  önü mutlaka kapatılmalıdır. Gs maç boyu rakip arkasına top atarak adam kaçırmayı deneyeceği için defansımız öne çıktığında kalede bekleyen bir kaleci onların ekmeğine yağ sürecektir. Ersin bu tür toplarda daha top ceza sahasına girmeden çıkıp uzaklaştırma konusunda daha iyi o yüzden kalede mutlaka Ersin olmalı.

Dortmund maçında rakip teknik direktörü analizinde Atiba’ya baskı yapınca top kaybediyor düşüncesinden hareketle Atiba üzerine oynadı ki bunda başarılı oldu. Hakeza Ajax teknik direktöre aynı durum üzerine vurgu yaptı. Ama Ajax maçında Atiba olmadığından bu duruma şahit olamadık. Sporting teknik direktörü duran toplarda bizim ceza sahasındaki yanlış pozisyon alışımız üzerine kurmuş stratejini ve kendi zaaflarını da iyi analiz ederek bizim onların defans arkasına atacağımız toplarda forvetimizi sürekli ofsayta düşürme becerisini gösterebildiler. Başak sahadaki bütün oyuncularımıza birebir pres uygulayarak temassız oyun oynamama zafiyetimizi kullandı ve rakip arkasına adam kaçırarak sonuca ulaştı.

Bu maçta gs maçta olmayacağından ne Atiba üzerine oynayabilir, ne duran toplarda Sporting’in yaptığını yapabilir ne de Başak’ın yaptığını yapabilir çünkü öyle bir becerileri yok. gs bize karşı en güçlü olduğu tarafını (kontra oyunu ve adam kaçırma) öne çıkartacak olmakla birlikte bize karşı diğer takımlardan farklı olarak bizim bir başka zaafımızı, defanstaki sakarlıklarımızı, kullanacaktır. Maalesef bu zaafımız onların işine gelebilir. O ne derseniz penaltıya oynamak. Özellikle dar alanda seri çalım atabilen oyuncuları var ve bu oyuncular ceza sahasına girince penaltıya gitmeye çalışacaklardır. Jagne ise zaten ceza sahası içinde rakibe tam bir ayak takma ustası. Buraya özellikle dikkat çekmek istiyorum.

Mehmetcan kardeş maça çıkacak kadroyu veriyor ara ara bana göre maçlardan önce kadroyu vermese daha iyi olur ama neyse. gs maçının kadrosunu vermiş kadroya göre Piyaniç ve Josef yanyana oynayacak gibi bu durum yine bizim hem ortasaha direncimizi hem ön alan presimizi etkileyecektir. Piyaniç olacaksa en azından Alex yada Gezal’den biri kenarda beklese bana göre daha iyi olur. Ama eğer her üçü de sahada olacaksa arkaya atılacak toplara daha fazla dikkat etmek gerekecek, diğer taraftan Piyaniç geçen sene Atiba’nın yaptığı gibi ortasahadan ceza sahasına giren adam olmalı. İnşallah kötü bir sonuçla karşılaşmayız.

Rakibin zaaflarına gelince

Bence en büyük zaafları Muslera. Muslera’nın sağ tarafı zayıf. Sağ tarafa yerden vuruşlarda yatamıyor uzanamıyor bu yüzden sürekli rakibi karşılarken rakibi sol tarafa vurmaya zorluyor ve sol tarafa yönlendiriyor. Kaleye vuruşlarda özellikle Muslera’nın sağına yerden vuruşlar tercih edilmeli. İkinci olarak Muslera’nın ayakları zayıf topu oyuna sokarken sürekli hata yapıyor ve hata yapmaya müsait bir kaleci. Ayağı ile top karşıladığında şok presler yapılmalı. Bu anlamda Batşuayi biçilmiş kaftan. Batşuayi pres yaparken diğer bir iki oyuncu yapacağı hatayı takip etmeli. Bu anlamda Başak maçında attığımız golün aynısını atma ihtimalimiz hiç yabana atılmamalı. Alex, Larin, Gezal yada Piyaniç bu hataları iyi kollamalı.

Gsnin diğer bir zayıf noktası Taylan. Her ne kadar Taylan diri filan deseler de sakar ve çabuk tahrik olan bir futbolcu. O yüzden orta sahada oyunu Taylan üzerine yıkmak ve sinirlendirmek Taylan’ı devre dışı bırakabilir. Oyundan çabuk düşen bir yapısı var o zaman da kartlık haraketler yapmaya başlayabiliyor. Bu anlamda Jozef kendini kaybetmeden bu işi üstlenmeli.

Bir diğer zayıf noktası sol bek. V. Anthold ayağı düzgün bir futbolu olsa da ağır ve sürekli yerini kaybediyor, arkaya top kaçırıyor. Burası iyi değerlendirilmeli.

Bir diğer zayıf noktası duran toplar. Gs eskiden beri duran toplarda duruş hatası yapan bir takım bu anlamda Sporting’in bize yaptığını biz gs ye yapabiliriz. Duran topları kullanabilecek kaliteli ayaklarımız ve kafaya çıkabilecek futbolcularımız var duran toplar da iyi değerlendirilmeli. Özellikle koner atışlarında ön direk koşuları ve ön direkte durup yakın direğe kafa vuruşları sonuç aldırıcı olacaktır. Ön direk vuruşlarında Musleranın sağı tercih edilirse sonuç alınma ihtimali de artacaktır. Frikik kullanılacaksa yukarıda yazdığım gibi yine Musleranın sağı tercih edilmeli.

Bir diğer zaafları iki stoper arasına atılacak toplar. Her ikisinin de ayakları iyi olmakla birlikte ikisi de ağır ve iki stoper arasında sürekli boşluk veriyorlar. Burayı da Batşuayi ve Alex ile zorlamak ve değerlendirmek lazım. Ama onlar da bu zaaflarının bildikleri için bizim maçta büyük ihtimalle burayı kapatacaklardır. Bu durumda sürpriz bir açık oyuncusu ile dibe inerek defans yapıları bozulabilir. Bu anlamda sol bek üzerine oynamak sonuç aldırıcı olacaktır. Gezal bu işi üstlenmeli.

Son olarak taraftarımız başın başından sonuna kadar gs ye bu maçı alamazsın hissini sahadaki her metrekareye hissettirmeli. Ne hakemin olası absürtlükleri ne rakibin olası maçı çirkinleştirme çabası asla taraftarı oyundan ve maçtan koparmamalı. En sonunda taraftarımız seyircimiz maçın başından sonuna kadar bu maçı alamazsın hissiyatını sahadaki her zerreye hissettirmeli

Gs nin maçı kaybetmesi onlar açısından zerre etki etmeyecektir. Beraberlik iyi sonuç galibiyet çok iyi sonuç olacaktır onlar açısından ama maçtan ne sonuç çıkarsa çıksın gs nin zerre umurunda olmayacaktır. O yüzden maç boyunca çok rahat olacaklardır. Hatta zaman zaman çirkefliklere bile başvurabilirler Çünkü kazanma zorunluluğu bizde baskı yaratacaktır. Baskı da gerginlik yaratabilir Asla ve asla soğukkanlılığı bırakmadan rakiple ve hakemle uğraşmadan maça odaklanıp istenilen sonuç alınmalıdır. Yoksa kazanma zorunluluğu Allah göstermesin bize maçı bize maçı kaybettirir. Bizim açımızdan son zamanların en stresli maçına çıkacağız çünkü. İnşallah maçı alırsak yolumuz açılacaktır. Allah yardımcımız olsun. Allah galibiyet nasip etsin.

Bir cevap yazın

GIPHY Uygulama Anahtarı Ayarlanmadı. Lütfen Kontrol Edin