içinde

Her sene birtakım isimler geliyor, gidiyor, kimisi gitmiyor bile

Peki ya oyun planı???

Biz çoğu şeyi isimler üzerinden değerlendiriyoruz.. Kadro kurarken de transfer yaparken de oyun planından çok isimlere odaklanıyoruz.. Ben dahi sene başında transfer edilen isimleri görünce dedim tamam, budur.. oyun planı ne oldu aklıma bile gelmedi.. Amaan gelen isimlere bak abi, bir şekilde oynar bu adamlar… hallolur….

Ama o iş öyle olmuyor işte..

Gelen İsimleri görünce, geçen seneki başarılı olduğumuz oyun planı ve anlayışının üstüne koymak, geliştirmeye çalışmak yerine isimlere göre modifiye etmeye çalıştık..

Tamam bu da bir yöntem olabilir, gelenler kaliteli sonuçta, sistemi ona göre modifiye edelim… kabul.. Ama seneye yine modifiye.. Sonraki sene yine modifiye.. sonraki sene yine.. ee.. Sürekli yeni isimlerle yeni oyun planı tutturmaya çalışıyoruz… Bu, kim transfer edilirse edilsin, oyun anlayışımız açısından hep sıfırdan başlamamıza neden oluyor.. Basamak basamak üzerine koyamıyoruz bir türlü..

Ne zaman transfer döneminde isimlerden çok, planın parçası olacak özellikler konuşulmaya başlanırsa o zaman bir şeyler değişmeye başlar.. 

Yoksa her sene mevkilere bir takım isimler gelir gider.. Aynı yerde patinaja devam..

Oyun planına odaklanmalıyız oyun planına, En değerlisi o çünkü.. Kaliteyi o ortaya çıkarıyor, oyuncuları o parlatıyor.. Her sene onu geliştirmeye, üstüne koymaya çalışmalıyız.. Futbolcu hatta teknik direktör getirirken bile o planı ön şart olarak ortaya koymalıyız..

Ancak böyle futbolumuz gelişir.. 

Bir cevap yazın

GIPHY Uygulama Anahtarı Ayarlanmadı. Lütfen Kontrol Edin

Bir yorum

  1. serdar kardesim burda amatörlerde bile genc takimlar a takimin oyun sistemine göre yetistiriliyo büyüklerde de ayni bayern münih a takimi nin senelerden beri belli bi oyun sisteni var hangi hoca gelirse gelsin sistem ufak dokunuslar harici bisey degismez bayern u 15 u 16 vs bir oyuncu al a takima koy o cocuk oyun mentalitesinde hic siritmaz cünkü onu senelerden beri calisiyo bizde bu eksik her hoca amerikayi yeni kesfetme pesinde bizde ne külüpler ne de ülkede bi spor anlayisi kültürü yok ondan dolayi dedigin gibi oyuncuya göre oynadikca uzun vaadeli basarilar tesadüf olur