içinde

İhtiyaca binaen tekrar

Antep maçı sonrası dillendirdiğimiz hususları ihtiyaca binaen özet halinde tekrar dillendirmek istiyorum. Önce neler söylemişiz bir bakalım:

“Bu sene daha iyi bir kadromuz olmasına rağmen şampiyonluk yürüyüşü geçen seneye göre daha zorlu geçecek. Bana göre şampiyonluk parolası “İçerde puan dışarda maç verme” anlayışı üzerine kurulmalıdır. Bununla birlikte bu seneki şampiyonluk yürüyüşünde bir takım tehlikeler söz konusudur.

Tehlike 1- Çok iyi bir takım kadrosu kurulmuş olması. (Ne zaman iyi kadrolar kurmuş olsak en büyük engeller ve en büyük kayıplar hep o sezonlar olmuştur.)

Çözüm: Her türlü engellemelere karşı tedbirli ve uyanık olmak.

Tehlike 2- Şampiyonluk zorunluluğu. (Hem ekonomik olarak hem de geçen seneki başarının devamı açısından normalin üzerinde gerginlik ortaya çıkar.)

Çözüm: Süreci iyi yönetmek

Tehlike 3- 8+3 uygulaması. Malesef takımı, takım kurgusunu ve teknik ekibi çok bozuyor.

Çözüm: Kaliteli yerli oyuncu

Tehlike 4- Hakemlerin kötü yönetimi

Çözüm: Hakemlerin kötü yönetimi hususunda gündem oluşturmak

Tehlike 5- Geçen seneye nazaran bu sene itibariyle ulusal yayın yapan tv programlarında Bjk kökenli etkili yorumcu eksikliği.

Çözüm: Ulusal yayın yapan Tv’lerde Bjk kökenli yorumcuların etkinliğini ve sayısını artırmak.

Tehlike 6- Özet görüntülerde önemli pozisyonlara yer verilmemesi.

Çözüm: Taraftar etkinlikleri, sosyal medya etkinlikleri vb. ile yayıncı kuruluşun özet içinde yer vermediği önemli posizyonların gösterimini sağlamak

Tehlike 7- Tff kurulları

Çözüm: Kurullar ve uygulamalarında yapıcı ve etkili lobi çalışması yapmak

Tehlike 8- Ekonomi

Çözüm: Ekonomiyi iyi yönetmek, futbolcuların ödemelerini zamanında yapmak.

Tehlike 9- Kaosa çekilmek

Çözüm: Kaos ortamından uzak durup şampiyonluğa odaklanmak

Tehlike 10- Maç oynanırken hakemlerin penaltı, sert hareket gibi pozisyonları görmemesi ya da görmezden gelmesi.

Çözüm: Futbolcuların penaltı ya da sert harekete maruz kaldıklarına kanaat getirdikleri pozisyonları hakeme göstermesi ve VAR’ı oyuna katmak için hakeme etkili itiraz mekanizmasını çalıştırmak.

Tehlike 11- Futbolcuların maça konsantre olmamaları nasıl olsa kazanırız rehaveti.

Çözüm: Her posizyonda futbolcuların maçın içinde olmalarını sağlamak

Tehlike 12- Taraftarın rehaveti

Çözüm: Rehaveti atıp ciddi anlamda şampiyonluğa odaklanmak.

Şampiyonluk önünde daha başak tehlikeler de olabilir ama şimdilik bu kadar. Şampiyonluk yolculuğu bu sene daha zor olacak ancak zor olduğu kadar da değerli olacak. Şampiyonluk yolunda emeği geçen herkese başarılar dilerim”

Şimdi bunlara yenileri eklendi ama konuyu uzatmak istemiyorum onları daha sonra dillendiririz. Sadece sene başı Antep maçından sonra saha içi ve saha dışı olaylarını gözlemleyerek kendimce gördüğüm şampiyonluk yolundaki tehlikeleri dile getirmiştim. Maselef sene başı dile getirdiklerimizin süreç içinde gerçekleşiyor olmasının üzüntüsünü ve hiçbir tedbir alınmamasını gündeme getirmek istedim.

Şimdi ne yapılacak. 15 gün milli ara var herkes, bu 15 günlük süre içinde durum değerlendirmesi yapıp milli ara sonrasına daha güçlü geri dönmek için hazırlanmak zorunda. Kaybedilmiş bir şey yok ama bu kötü gidişi sonlandırmak için milli ara sonrası hem saha içinde hem saha dışında güçlü olmak şart. Ve hazırlıkları da ona göre yapmak şart.

Önce teknik ekip şu üzerindeki ölü toprağını atacak ve kendine gelecek. Oturun 15 gün boyunca rakiplerinizin maçlarını izleyin rakiplerinizi analiz edin notlar tutun. Malesef dün ts analizi olarak yazdığım şeyleri sahada görüp sonuçta aynı yerlerden aynı şekilde darbe yediğimizi görünce gerçekten üzüldüm hiç mi tedbir alınmaz hiç mi rakibe göre oyun kurulmaz. Evet bu oyun bizim oyunumuz evet biz böyle oynamalıyız. Ama bu oyun diri oyuncularla oynanır. Eğer bu oyun oynanacaksa ya şu takımın fizik gücünü yukarı çekin ya da şu ortasahaya bir çözüm bulup birbirinin kopyası goller yemenin önüne geçiniz.

Sadece dünkü maçla ilgili bir örnek vereyim. Bakasetas sakatlanınca Siopis oyuna girdi. Artık maçın başındaki oyun kurgusu değişecekti ve değişti de. Siopis oyuna girince tsnin ortasahası ikili blok haline döndü Hamşik boşa çıktı. Ve zaten en iyi yaptığı işleri (derin ve dikine pas) daha rahat yapar hale geldi. Siopis oyuna girince ne yapılmalıydı biz ne yaptık peki? Siopis oyuna girince çek Alex’i kenara sok kenardan birini ver Hamşik’in üzerine de ki ona maç boyuca kitle bu adamı, ts yi bitirirsin. Göztepe kitledi adamı gördük ts yi maçta.  Ama yok oyunu görme yok oyunu okuma yok ezbere oyuna devam. O yüzden teknik ekip lütfen bu 15 günlük süre içinde kendinizi sorgulayın ve üzerinizdeki ölü toprağını atınız. Biz Antalya maçında Atiba’yı stopere çekip ikinci yarı oyunu ve skoru değiştiren Sergen hocayı görmek istiyoruz. Lütfen milli maç dönüşü ne yapıp ne edip Alanya’yı orada yenecek Alanya’yı orada çözecek formülü bulunuz. ve devre arasına kadar alabileceğimiz en yüksek puanı alarak devreyi bitiriniz.

Ve yönetim kanadı lütfen artık bir takım olaylara müdahale ediniz. Çok zorlu bir süreçte kulubü devraldınız çok zorlu bir süreçten geçiyoruz ve bir çok zorlukla uğraşıyorsunuz amal lütfen artık bir yol haritası belirleyip bir takım olaylara müdahale ediniz. Tamam seneye bir çok futbolcunun sözleşmesi bitiyor seneye yeni bir yapılanma hedefliyorsunuz ama bu seneyi heba etmeyin. Nasıl ki geçen sene o zorluklar içerisinde bunu başardınız yine başarabilirsiniz ama önce bir yol haritası.

Şimdilik bu kadar kalın sağlıcakla. İnşallah daha güçlü daha umutlu geri döneceğiz.

Bir cevap yazın

GIPHY Uygulama Anahtarı Ayarlanmadı. Lütfen Kontrol Edin