içinde

Madalyonun Psikoloji Tarafı

Transfere sadece futbolcu temini, madden oyuncu alıp almamak olarak bakmamak lazım.. İşin bir de psikolojik kısmı var ki.. Günümüzde Bunu yönetebilmek başarının gelmesinde asıl büyük rol oynayan kısım..

“”””Rakiplerin birbirlerine psikolojik üstünlük kurması, beklentinin kulüpler üzerindeki oluşturduğu baskı ve beceriksizlik algısının kulüplere verdiği hasar…””””

Günümüzde bunlar artık çok daha etkili bir silah haline gelmiş durumda..Yarışa eskiden olduğu gibi 1-0 değil, 5-0 geride başlıyorsun ve toparlayamıyorsun artık.. Algı o kadar bela birşey ki, çok çabuk yerleşiyor ama çok zor değişiyor..iyi kullananlar için mükemmel bir silah, öyle değil mi?

Ve eğer sen, Bu ve benzeri faktörlerin ne kadar etkili olduğunu bilmez, verdiğin kararlarda, yaptığın uygulamalarda bunları görmezden gelir, bu konuyla ilgili herhangi bir adım atmazsan başarılı olma şansın çok zor artık.. Bilginin kolaylıkla ulaşıldığı, kitlelerin kolaylıkla yönlendirilebildiği bu ortamda Algıyı doğru yönetemezsen ilk vurulan sen oluyorsun..O nedenle Önde gelen şirket yada kulüplerin bunu yönetebilmek için, sadece bu konuya bakan profesyonel yöneticileri var artık..

Peki ya biz?
Bizim en çok afalladığımız, hiç beceremediğimiz nokta burası.. 

Lidersin herşey iyi gidiyor.. Uzak ara iyi top oynuyorsun..

Şunlar var olabilir: Rakiplerine göre dar bir kadron var olabilir, santrafor ihtiyacın olabilir…vb. Bunlar ayrı konu.. Elini kolunu bağla hiçbirşey yapma diyen yok.. sen transferin için yine kapalı kapılar arkasından uğraş o ayrı konu.. Ama..
Algıyı doğru yönlendirerek yap bunu, Takımının iyi durumda olduğunu hep önplana çıkar, aslında transfere ihtiyacımız olmadığının altını çiz.. Rakiplerinin bunu çevirebilmek için uğraştığını bilelim..
Ama öyle olmuyor işte..

Beklenti oluşturmak gereken yerde, belki de ligin en iyi topçusu Ghezzali alırken sanki amatör topçu gibi kurye görüntüleri çiziliyor, 

Diğer taraftan takımın iyiyken bir beklenti oluşturuluyor, evet biz 20 tane transfer yaptık ama bak Beşiktaş ın da transfere ihtiyacı var, ve hoop bir sürü isim ortada, Hulk u zaten en üst seviyeden biz telafuz ettik.. Şimdi ne oldu “bir transferi beceremedik” oldu..

İyi oynadığımız, haklı şekilde lider kapattığımız ligin 2. Yarısına 1-0 yenik başlatılıyoruz..Algı yöntemleriyle, Mesutlarla fln Rakipler tarafında Psikolojik olarak üstünlük sağlandı.. Hatta kendi taraftarımızın bile birçoğu böyle düşünüyor.. 

Yönetim, transfer, oyuncu alma, satma, maddi engeller falan değil, en çok bu konuda başarısız olmuştur..

Ligi önde kapatan Beşiktaşım, psikolojik olarak geride başlatılmaya çalışılıyor.. Bakalım Sergen in oyun anlayışı bu baskıya ne kadar dayanabilecek.. 

Bir cevap yazın

GIPHY Uygulama Anahtarı Ayarlanmadı. Lütfen Kontrol Edin

Bir yorum