Ne mini eteği.. Bence herşey ortada ?

Fotoğrafta iki takımın lig genelindeki istatistikleri mevcut.. Maç istatistikleriyle sezon ortalamasını karşılaştırarak dünkü maçı kısaca değerlendirelim istedim.

İstatistiklere göre şuana kadarki maçlarda Ligin genelinde %60 lık ortalamayla en çok topla oynayan takımız gibi görünüyor. Bu biraz ilginç geldi bana çünkü ben de dahil çoğumuzda Sergenin oyun anlayışı olarak topu rakibe verdiğine dair genel bir kanının var olduğunu biliyoruz lakin durum pek öyle değil gibi. Evet, Topu tutuyoruz ancak bununla birlikte isabetli şutumuzun hem sayı hem de oran olarak az olduğunu da görebiliyoruz. Özellikle ilk haftalarda bunu çok fazla hissediyorduk zaten.. Pas oranımız yüksek ama kaleye şut çekmiyoruz, daha doğrusu isabetli şutumuz çok az..

Dünkü maça baktığımızda ise topla oynama ve hücum anlamında genel ortalamanın tersi bir görüntü olduğunu görüyoruz sahada. Topla oynamada ortalamamızın çok altında kalmışız, %40lık bir topla oynamamız vardı dün sahada, evet topu fenere bıraktık, lakin buna karşılık isabetli şut oranımızın lig ortalamamıza (13 te 4,5) göre bu maçta (7 de 4) neredeyse 2 kat fazla olduğunu görebiliyoruZ. Şut isabetimiz dünkü maçta %57.. bize maçı kazandıran detay da burası sanırım.

Defansif olarak baktığımızda da, 

Sergenin 3Lü defansif özellikli ortasaha planının da etkisi ile ligin en çok top kapan 2. Takımı olduğumuzu görüyoruz. İkili mücadele olarak da takımın ortalaması gayet iyi durumda.

Dünkü maçta da 14 top kapmamız var, ortalamamızın (11,5) üstünde eforlu oynamışız. İkili mücadelelerin %57sini kazanmışız, 13 adet pas arası yapmışız, yine bu istatistiklerde de lig ortalamasının üstünde bir efor sarfetmişsiz.. en kritik noktalardan biri de hava topu üstünlüğü, %62 lik hava topu kazanma oranı ile fenere büyük bir üstünlük sağlamışız ve Tamı tamına 32 topu uzaklaştırmışız kalemizden, gayet güzel rakam?.. 

Buradan şu çıkıyor..

Defansif olarak ikili mücadeleni iyi yapıyor, rakipten topu kapmakta zorlanmıyorsan, ofansif olarak da isabetli oynayabiliyorsan,

topun rakipte olup olmaması önemsiz bir konu haline geliyor..

Çoğumuzun değerlendirdiği gibi çok büyük bir Bir handikap olmuyor..

Bir cevap yazın

GIPHY Uygulama Anahtarı Ayarlanmadı. Lütfen Kontrol Edin

Bir yorum