Ofansif Varyasyonlar..??

Liverpooldaki son 2 sezonu, Barcelonadaki ilk 2 sezonu..pik futbolunu oynadığı 4 yıl boyunca takip etmeye çalıştım kendisini.. Evet Luis Suarez’den bahsediyorum.
Maça başlamadan önce ilk11 şemalarında santrafor pozisyonunda onun ismini görüyorduk her iki kulüpte de ancak maçlarda görmeye pek alışkın olmadığımız bir oyun sergiliyordu Suarez. Mükemmel topsuz alan yetenekleri sayesinde, Ofansif olan her pozisyonda oynayabiliyor, standart santrafor terimi yerine kendisi için kullanılan komple forvet tanımının nekadar doğru olduğunu bizlere net bir şekilde gösteriyordu..Zira onu FL-FR-FC ve on numara olmak üzere maç içinde her pozisyonda görebiliyorduk.. Liverpoolda oynadığı ve en çok gol artığı dönemde ligin o dönemki en iyi 10 numarasıydı ve en iyi kanat oyuncularından biriydi de aynı zamanda. Bu çok ilginç.. Çevresinde oynadığı oyuncuların da performansını arttırmasıyla biliniyordu..Çıplak gözle çok izlemek isterdim kendisini, topsuz alanda neler yapabildiğini stattan görmek istediğim yegane futbolculardan biriydi..

Şimdi bunu niye anlattım???
Çünkü henüz o düzeyde olmasa da, bu özelliği gösterebilen çok değerli bir oyuncuya sahibiz biz de artık.. Aboubakar.. Önceki döneminde canlı olarak da izleyip bu ışığı görebilmiştik onda ve o dönemde de hep altını çizdiğim gibi topsuz oyunu mükemmele yakın oynayan bir futbolcu kendisi.. 

En çok top tutan futbolcu dahi olsanız, maç boyunca maksimum 4-5 dk top sizde kalabiliyor. Dolayısıyla Geriye kalan zaman dilimindeki topsuz alan performansınız da maç performansında önemli rol oynuyor aslında..Hepimiz forumlarda taktik tartışıyoruz, 4-2-3-1 , 4-1-4-1.. vs.. oynayalım diye. Ancak bu işte matematiğin yanısıra yapılması gereken farklı konularda var bunu gözden kaçırmamak gerek. Örneğin Abdullah Avcı döneminde de topsuz alan futbolunu saymazsak maça başlarken benzer dizilişte çıkıyorduk.. Burak Yılmaz, Diaby, Lens, Layiç.. Bu arkadaşların maç içinde yapacakları rakipler tarafından ezbere biliniyordu. Dolayısıyla topsuz alanda da etkisiz olduğunuzda. çözülmesi kolay bir oyun planınız oluyordu sahaya çıktığınızda..

Şimdi ne farklı, ne değişti peki??

Şimdi yukarıda paylaştığım ve bunun gibi daha bir çok varyasyon yapabilen bir ofansif hatta sahip olduk.. Resim ne kadar karışık değil mi?.. işte rakiplerde bizi çalışırken tahtaya bunu çiziyorlar ve hangisine çözüm üretebiliriz diye düşünüp duruyorlar artık.. sağa dönsen Ghezzal, yerinde durmuyor serbest oynuyor, Larin santrafor özelliğinde ama dripling özelliği de geliştirdi busene, Atiba defansif özellikte diyorsun ileride harika işler yapabiliyor, arkadak rosier ve rıdvan buldozer gibi gelebiliyorlar çizgide de işerliyorlar gerekirse içe de kat ediyorlar..

Ve tabi Aboubakar.. Şuana kadar bir önceki paragrafta yazdığım çoğu şeyi alan açarak ve 2ye birler yapacak üçgenler oluşturarak bu arkadaş sayesinde yapıyoruz. Tek bir oyuncu bu kadar şeyi sağlayabilir mi dememek gerek, sağlıyor işte..

Çünkü Topsuz alan oyunu o çevredeki her oyuncunun performansını yükseltiyor, hücum varyasyonlarına yer açıyor.. 

Yukarıdaki resime bakın.. işin matematiğine bakarsanız 4-1-4-1 benzeri bir sistemle çıkıyoruz. Ancak topsuz alan sayesinde 6 oyunculu bir atak organizasyonunuz oluyor ve bir sürü pas odağı doğuyor..

Soruyorum size, resim yukarıda, rakip olsanız hangi birine çözüm üreteceksiniz????

 

Bir cevap yazın

GIPHY Uygulama Anahtarı Ayarlanmadı. Lütfen Kontrol Edin

Bir yorum