içinde

Önder hoca ve El Maestro hoca

Önce Önder hoca.

Saha içi ve dışı diye ayıralım. Saha dışında sergilediği profil olağanüstü. Ülkenin her suretiyle ihtiyaç duyduğu yanındaki adamların hatta rakibinin gönlünü alan, onlara alan açarak başarıya dahil eden, mütevazılığı ile taş üstüne taş koyarak tüm bir camianın üzerine çıkıp daha uzak ufuklara bakabileceği daha yüksek bir duvar inşa edebilecek güveni veren birisi. Belli ki kültürel sermayesi çok büyük. Doğru düzgün okumayan kişi öyle konuşamaz. Boş konuşmuyor. Oyunu kazanmak ve maçı kazanmak arasında yaptığı ayrım iki maçtır ne kadar objektif olduğunu gösteriyor. Fener maçında oyunu kazandık ama maçı kazanamadık ve Göztepe maçında oyunu kazanamadık ama maçı kazandık derken ki rahatlığı bu objektifliğinin göstergesi. Verdiği maç sonu konuşmalarının tamamı derslik.

Saha içindeki en büyük etkisi bence sönen motivasyonu bir kez daha şişirmesi ve futbolcuları moral bakımından ayağa kaldırması. Josef’in sekiz numaraya kaydırılması ve Oğuzhan’a yer açılması bir diğer önemli değişiklik. Özellikle Josef’in alan değişimi ligin başından beri kırılgan olan hücum baskısı ve toplayamadığımız hücum ribaundları konusunda elimizi çok rahatlattı. Oğuzhan’ın kırılgan psikolojisi ile biraz uğraşılırsa (ki bence Önder hoca buna çalışıyor) bence açık ara bu ülkenin en iyi yerli orta saha oyuncusunu kazanır. Hücum şekli anlamında pek bir fark algılayamıyorum. Özellikle hücum pres karşısında topu çıkaramamak ve ikinci yarı neredeyse tamamen uzun topa dönmek pek güzel gözükmedi.

El Maestro hocaya gelince. Daha önce de hem onunla hem İlhan Palut’la ilgili Sergen hoca ayrıldıktan hemen sonra bir kez daha yazmıştım. Göztepe gibi inanın fevkalade sınırlı bir takıma oynattığı oyun inanılmaz. Kalecileri saçmalamasa GS’yi bitirmişlerdi. Feneri dövdüler ve verdikleri neredeyse tek pozisyonda bir gol yiyip berabere kaldılar. Dün akşamda karşımızda dengimiz bir takımmışçasına muazzam bir taktik ve fizik disiplinle doksan dakika pres yaptılar ve bizden üstün oynadılar. Önder hoca bizim şansımız umarım çok başarılı olur. Lakin olası bir olumsuzluk senaryosunda üzerinde ciddi ciddi düşünülecek birisi El Maestro hoca. Dibe demir atan takımların hoca değiştirmesi adetten olduğu halde Göztepe’nin onu bırakmaması ona ilişkin camia içi izlenimlerin de çok olumlu olduğunu gösteriyor. Burada dursun. Fener ya da Gs onu keşfedip alırsa ciddi sorun çıkartırlar. Tabii Fenerin uzun süren başarısızlığından kulüp içi yorumcu (Şeytan başta) ve lobilerin terbiye ve nezaketin bir yana bırakıldığı bir müdahale ve manipülasyon üretmiş olması onların karışıklığının daha uzun süreceğini gösteriyor. Gs de padişah Fatih tüm demokratik kanalları kapatıp pörsümüş bir camia yarattı. Onların da işi zor. Biz, inşallah işler Önder hoca ile çok iyi gider ama, aksi bir durumda El Maestro’yu ciddi ciddi düşünebiliriz. Bu benim düşüncem. Dediğim gibi burada dursun.

Sevgiler.   

Bir cevap yazın

GIPHY Uygulama Anahtarı Ayarlanmadı. Lütfen Kontrol Edin