içinde

Sadelik paradoksu…

Günaydınlar sevgili yurttaşlar, Galyalılar!

Sitenin genel durumuyla ilgili birkaç eleştiri var, daha önce açıklamış idim ama tekrar anlatayım…

Öncelikle şunu söyleyeyim; önceki sitede 6.500 küsür görünen üye sayımız vardı. Ne derece doğru, tartışılır. 30-40 kişinin paylaşımlarıyla dönüyordu site; bilemedin 50… Şu ana kadar buraya 141 kişi üye oldu-olabildi. Hepsi eski siteden gelenler.(belki bir-iki kişi attığım deneme tivitiyle gelmiş olabilir)

Şu ana kadar 132 paylaşım yapılmış ve bunlara toplam 324 yorum yapılmış. 

Şu durumda yapılan eleştirilere bir bakalım:

ÜYE OLAMIYORUM!…

Kesin olmamakla beraber tarayıcınızdaki “reklam engelleyici” programların aktif olması ve daha evvelinde “çerezlerin alımına izin verilsin mi?” sorusunun “hayır!” olarak cevaplanması, sorun yaratıyor olabilir. Bununla ilgili programcı arkadaş (@admin) gece gündüz çalışıyor. (Töbe yalan!) 

YORUMLAR ALT ALTA GELMİYOR?!

Yoo, geliyor! Her kim ki “yorumlar alt alta gelmiyor” diyorsa algı manipilasyonu yapan troller…. Pardon, kaptırdım gidiyorum; o başka bişeydi dimi?  

Arkadaşlar format bu şekilde işliyor. Bir paylaşım/başlık açtığınızda en üstte görünüyor. Buna tıkladığınızda altına yorum yapabiliyorsunuz ve bunlar da alt alta sıralanıyor. Gayet düzenli. Neydi önceki kullandığımız şekil? Bir paylaşım ve altında bazen sayfalarca inmek zorunda kalınan bir şema… Birinin paylaşımını bulmak için sayfalarca aşağı inmek gerekiyordu. Tamam, alışmıştık buna; kabul ediyorum. Fakat soruyorum size ey cemaat! Hangisi daha “sade” olmuş oluyor şimdi? 

ÇOK KARIŞIK!…

Menü çubuğu altında (şu lanet kırmızı şerit!) son paylaşımları gösteren bir görsel bandı var. Sanıyorum herkesin kafasını karıştıran, karışıkmış gibi gösteren kısım orası. Kimisi paylaşımına resim ekliyor, kimisi eklemiyor. Asimetrik görüntü bundan kaynaklı.  Şey yapalım mı; bundan sonra herkes paylaşımına -ilgili ilgisiz- bir küçük resim ve başlık eklesin. Bakın ana sayfa gayet “düzenli” görünecek! Bunu yapamayacak bir üyemiz olduğunu düşünmüyorum. Başlık için, en kötü bir emoji bırakalım… ?

Sayfaya girip, şu “lanet olası kırmızı şerit” üstündeki “gönderi ekle” ya da (+) işaretine tıklayarak bir paylaşım yapamayacak üyemiz de olduğunu düşünmüyorum.

Demek ki neymiş? Karışık değilmiş! 

LANET KIRMIZI ÇİZGİ!…

Bu da eleştiri alan bir kısım.(gizlilik politikası nedeniyle isim veremiyoruz!) … (ya da sikerler gizliliği; Deli Ziya eleştirisi işte! ????) 

Şimdi soru şu: “bu şerit neden kırmızı?” …

İtfaiyeciye sormuşlar, “arabanız niye kırmızı?” diye. “O kadar hortum sana girse sen de kızarın!” demiş!

Kırmızı işte amk yaa

Fosforlu mor sevmeyen var mı aramızda? Mor yapalım?

Şaka biyana da burda da şöyle bir durum var. Belki kullanan vardır, “karanlık modu” mevcut ya sitede… Siyah fonda da, beyaz fonda da iyi durduğu için tercih edilmiş bir “menü araç çubuğu” rengimiz var. Değiştirilebilir mi? Denenebilir en azından, oylama yaparız…(az oy alan kazanır!)

NEREYE YAZACAĞIZ?…

Bayram namazı tarif etmekten bıkmış bir hoca edasıyla tekrar söyleyeyim. Cep telefonu ya da tabletten girdiyseniz (+) işaretine (kırmızı şeritteki siyah artı işareti); bilgisayardan girdiyseniz “gönderi ekle” butonuna tıklayarak yazınızı ya da diğer paylaşımlarınızı yapabilirsiniz.

Burda şu söyleniyor: önceki sitede ana sayfada bir boş duvar vardı; oraya yazıyorduk ne güzel… Doğru, ne güzel! 

Şimdi arkadaşlar, önceki site ve bu site aynı yazılım tabanıyla yapılmıştır. Bahsi geçen “duvar” bu yazılımda bir eklentiyle yapılabiliyor. Ve bu eklenti ücretli. Bir defaya mahsus da değil, yıllık ödenen bir ücreti var. Canımız ciğerimiz Mustafa’yla yaptığımız görüşmede bunların linkini gönderdi ve kurulacak eklentileri söyledi bize. 4 tane eklenti.(isteyen varsa gönderebilirim linkleri.) mecburi kurulması gerekenlerle birlikte 10 tane eklenti yapıyor. 

Şimdi ücretini geçtim, bu eklentiler sistemi fazlasıyla yoruyor ve geliştirilebilir-sürdürülebilir olmaktan uzaklaştırıyor. “Cache” her ne ise çalışmıyormuş bu eklentilerle. (Bu işlerden anlayan arkadaş var ise açıklayabilir bize) Dolayısıyla illa ki bir süre sonra çökmesi-kasması kaçınılmaz oluyor.

Ve sırf şekli şemalı uygun olması için gereken eklentilerin yıllık maliyeti 1.200 USD civarı… 

Geçtik… Eski siteye benzer bir site yapımı, şu şartlarda nasıl mümkün olurdu? Farklı bir yazılım tabanıyla olabilirdi anca.(WordPress dışında) 

Hani direkt işi gücü web yazılımı olan bir profesyonel yazılımcı bulup, istediğimizi tarif ederek sıfırdan bir site inşa ettirirdik. Bunu belki bin liraya, belki daha fazlasına yaptır ve yapan yazılımcıya ne kadar bilmiyorum, maaş ödememiz gerekirdi.(en iyi ihtimalle asgari ücret ödesek ki sanmıyorum; yıllık maliyeti min.otuz bini bulurdu.) bunun yanında yıllık 480 dolarlık hosting ücretini de gene ödeyecektik. 

Toparlarsak: biz şu an 6.000 TL yapım için ve 480 USD hosting bedeli ödedik. Yani on bin civarı. Önümüzdeki yıllarda sadece hosting ve domain bedeli ödeyeceğiz. Diğerinde bu host.ve domain ücretlerinin yanında yazılımcıya maaş ödemeye devam edeceğiz, taa ki siteyi kapatana kadar…

(Bu yazılımcıya şimdi niye ihtiyaç duymuyoruz sorusu olabilir. Çünkü şu an her şeyi WordPress kendisi yapıyor, güncellemeler vs…)

Bilmem anlatabildim mi? 

Yani ne kaa ekmek, o kaa köfte! 

(Bu konularla ilgili Mustafa Memiş’le yaptığım whatsapp görüşmelerini diğer sitede paylaşmıştım. İsterseniz burda da paylaşabilirim. Kendisi “doğru yöntemi” yaptığımızı söylemişti…)

Bitirirken şunları ekleyeyim; 

Sitenin temel sorunları hala çözüm aşamasında. 

Bildirimler büyük oranda düzeldi.

“Arkadaş ekleme” ve “takip” gibi,  şimdilik bir işimize yaramasa da, yarın binlerce üye olduğu vakit(neden olmasın?) çok işe yarayacak; bir sosyal paylaşım sitesinin olmazsa olmaz özellikleri gayet düzgün çalışmakta… 

Özel mesajlaşma modülü gayet düzgün çalışıyor, hatta ek bile gönderilebiliyor…

Birçok sitenin yeni yeni yapmaya çalıştığı “karanlık mod” sitemizde düzgün bir şekilde çalışıyor… 

Sosyal medya kullanan var ise, yaptığınız ya da yapılan herhangi bir paylaşımı, tek tuşla direkt paylaşabiliyorsunuz…(denedim, güzel oluyor!) 

SON OLARAK:

Bu konuya girmeyi istemiyordum ama rahatsızlık duymaya başladım. Bunca çaba ve zaman tüketimine rağmen hala “dağılıp gideceğiz” veya “ben şöyle yapabilirdim, böyle yapabilirdim” şeklinde yorumlara katılıyor iseniz; bende liste mevcut, gönderdiğiniz her bir kuruşu iade edebilirim. Ödediğimiz paralar da sorun değil, kendim karşılarım; çok ciddiyim bu konuda… 

Günlerce konuşulmuş, çığırtganlığı yapılmış, davetler edilmiş… Orda tartışılmış, edilmiş, yapılmış… Hiçbirine katılmamışsın, her şey bittikten sonra “ben şöyle yapabilirim!” 

e buyur gel; yap o zaman! 

Bir cevap yazın

GIPHY Uygulama Anahtarı Ayarlanmadı. Lütfen Kontrol Edin