içinde

Sakatlıklar

Bu sene sürekli sakatlık yaşıyoruz. Sene başı nasıl bir çalışma yapıldı nasıl bir idman programı hazırlandı bilmiyoruz ama malesef ortasaha direnci olmayan bu oyun tarzında sürekli ileri geri koşu atan futbolcuların sakatlanmaması imkansız. Ortasaha direnci olmayınca mecburen hatlar arası açılıyor ve koşu mesafeleri artıyor, mesafeler arttıkça daha fazla yük biniyor ve illaki vucut patlıyor. Eğer bu orta sahaya bir çözüm bulunmazsa bu oyun tarzında bu sene sakatlıklarla uğraşıp duracağız. 

Elimizde ortasahada oynayacak futbolcular Josef, Atiba, Piyaniç, Salih, Oğuzhan, Necip, Mehmet ve Can var. Baktığında ortasaha direnci sağlayacak Josef, Necip, Mehmet ve Can’ın dışında elimizde futbolcu yok. Necip zaten joker onu eksik tamamlamak için kullanıyoruz Atiba artık hiç bir şekilde orta sahada kullanılmamalı rakipler sürekli Atiba’nın üzerine oynamaya başladı. O zaman ortasaha direncini sağlayacak diğer oyuncuları (Josef, Mehmet ve Can) bir şekilde orta sahaya monte edilip ona göre oyun kurulmalı. 

Hatta Alex ve Gezal’ı da maç içerinde birbirinin yerine dönüşümlü oynatmak lazım diye düşünüyorum. Her ikisi de 10 numara pozisyonunda oynayabiliyor. Alex kenarda beklerken Gezzal’ı 10 pozisyonunda oynatıp Gezzal’ın yerine Kenan ya da Larin’in monte etmek lazım. Nkodu dönüyor zaten. Gezal kenara alındığında 10 numara pozisyonuna Alex’i alıp oyun formatı bozulmadan devam edilebilir. Yada Alexle başlayıp Gezalle devam edilebilir. 

Yoksa bu ortasaha direnci olmayan oyun bizi hem ilerde hem geride çok yoracak ve ileri geri koşular takıma fazladan yükler bindirecek. Ortasaha da oyun bloklanırsa en azından ileri geri koşuların önüne geçilmiş olur. 

Diğer taraftan rakipler işi çözmüş bizim defansta ayağı oyun kurmaya müsait stoper yok. (Montero’yu sayabiliriz hadi nisbeten) Dolayısıyla dünkü maçta gördüğümüz gibi Vida üzerine oynayıp topu düzgün çıkarmasının önüne geçilmeye çalışılıyor. Bu durum zaten ortasaha direnci olmayan takımda ekstra top kayıplarına ve aleyhimize pozisyona dönüşüyor. O yüzden Atiba’nın stopere monte edilmesini öneriyorum daha önce olduğu gibi. Çünkü rakipler artık ortasahada Atiba üzerine oynuyorlar ve malesef Atiba eski gücünde olmadığı için fazlaca top kaybı yaşatıyor. Atiba’yı geriye stoper bölgesine çekerek defanstan top çıkarma probleminin önüne geçileceği gibi ortasahada top kaybının da önüne geçilecektir.

Avrupa macerası bana göre bitti o yüzden bir an önce bu sevdayı bitirip lige odaklanmak gerektiğini düşünüyorum. Sporting maçında galibiyet almak çok güzel olur en azından 3 milyon euro kasaya girer ama bu tempo takımı bitiriyor malesef öte yandan bu oyunla sporting buna müsade etmez. O yüzden sakat kim varsa iyileşti, yarı iyileştiye bakmadan Lizbon’a götürülmemeli. TS maçına kadar dinlendirilip bütün motivasyon o maça verilmeli. Belki Avrupa konusunda yazdıklarım bazı arkadaşların hoşuna gitmeyecek ama benim kanaatim bu yönde. Avrupa bu sene istediğimiz gibi olmadı bu saatten sonra da bir netice vereceğini de zannetmiyorum. En azından ts maçında alınacak bir 3 puan milli ara sonrası bizi tekrardan lige bağlayacaktır. Bu sene yapamadıklarımızı daha iyi bir hazırlık ile gelecek sene de yaparız inşallah. Ama bunun için önce bu ligde şampiyon olmak gerekiyor. Bu saatten sonra lige dönelim. Ligde şampiyon olalım. Sonrası Allah kerim.

Kalın sağlıcakla saygılar selamlar.

Bir cevap yazın

GIPHY Uygulama Anahtarı Ayarlanmadı. Lütfen Kontrol Edin