içinde

Şampiyonluk Parolası: İçerde puan dışarda maç verme

Bu sene daha iyi bir kadromuz olmasına rağmen şampiyonluk yürüyüşü geçen seneye göre daha zorlu geçecek. Bana göre şampiyonluk parolası “İçerde puan dışarda maç verme” anlayışı üzerine kurulmalıdır. En basit haliyle içerde oynanacak 19 maç 57 puan dışarda oynanacak 19 maç 19 puan.

Bununla birlikte bu seneki şampiyonluk yürüyüşünde bir takım tehlikeler söz konusu. Sezon başı itibariyle kendimce bu tehlikelere değinmek istiyorum.

Tehlike 1- Çok iyi bir takım kadrosu kurulmuş olması. (Ne zaman iyi kadrolar kurmuş olsak en büyük engeller ve en büyük kayıplar hep o sezonlar olmuştur.)

Çözüm: Her türlü engellemelere karşı tedbirli ve uyanık olmak.

Tehlike 2- Şampiyonluk zorunluluğu. (Hem ekonomik olarak hem de geçen seneki başarının devamı açısından normalin üzerinde gerginlik ortaya çıkar)

Çözüm: Süreci iyi yönetmek

Tehlike 3- 8+3 uygulaması. Malesef takımı ve takım kurgusunu ve teknik ekibi çok bozuyor. 

Çözüm: Kaliteli yerli oyuncu (Stoper, Solbek, Ortasaha). Ya da 8+3’e uygun planlama yapmak (Töre yada Kenan’ı kanatta oynatmak gibi, Salih’i Ozi’nin yedeği yapmak gibi. Atiba’yı Alex’in yedeği yapmak gibi) Kaan Ayhan bu anlamda çok işi görebilir bitirilmesi gereken bir tranfer bence. Kaan olmuyorsa Koray Günter de günde alınabilir.

Tehlike 4- Hakemlerin kötü yönetimi

Çözüm: Hakemlerin kötü yönetimi hususunda gündem oluşturmak. (Örnek: Antep maçında verilmeyen penaltı)

Tehlike 5- Geçen seneye nazaran bu sene itibariyle ulusal yayın yapan tv programlarında Bjk kökenli etkili yorumcu eksikliği.

Çözüm: Tv’lerde Bjk kökenli yorumcuların etkinliğini ve sayısını artırmak.

Tehlike 6- Özet görüntülerde özet görüntülere yer verilmemesi. (Örnek: Antep maçında Atiba’nın itilme posizyonu, Vida sarı kart posizyonunda yanlış kişiye kart gösterilme pozisyonu, Giresun-gs maçında Giresun’un penaltı posizyonu vb.)

Çözüm: Taraftar etkinlikleri, sosyal medya etkinlikleri vb. ile yayıncı kuruluşun özet içinde verilmeyen önemli posizyonların gösterimini sağlamak.

Tehlike 7- Tff kurulları

Çözüm: Kurullar ve uygulamalarında yapıcı ve etkili lobi çalışması yapmak

Tehlike 8- Ekonomi

Çözüm: Ekonomiyi iyi yönetmek ve futbolcuların ödemelerini zamanında yapmak

Tehlike 9- Kaosa çekilmek

Çözüm: Kaos ortamında uzak durup şampiyonluğa odaklanmak

Tehlike 10- Maç oynanırken hakemlerin penaltı, sert hareket gibi ciddi pozisyonları görmemesi yada görmezden gelmesi

Çözüm: Futbolcuların penaltı yada sert harekete maruz kaldıklarına kanaat getirdikleri pozisyonları hakeme göstermesi, ve VAR’ı oyuna katmak için hakeme karşı etkili itiraz mekanizmasını çalıştırmak. (Örnek: Kenan’ın pozisyonunda yatıp kalkmaması gibi, Atiba’ın ceza sahasında itildiği (özette olmayan pozisyon) pozisyonda kendini atıp yerden kalkmaması gibi, Vida’nın kart gördüğü posizyonda Antepli yanlış oyuncuya gösterilen kart konusunda hakeme uyarılarda bulunup itiraz ederek Var’ı oyuna katmak gibi.)

Tehlike 11- Futbolcuların maça konsantre olmamaları nasıl olsa kazanırız rehaveti.

Çözüm: Her posizyonda futbolcuların maçın içinde olmalarını sağlamak (Örnek: Nskala posizyonunda hemen sahaya girip olaya müdahale eden Necip ile Vida’nın kart gördüğü posizyonda yanlış antepliye gösterilen kart konusunda olaya müdahale etmeyen futbolcu topluluğu)

Tehlike 12- Taraftarın Rehaveti

Çözüm: Rehaveti atıp ciddi anlamda şampiyonluğa odaklanmak.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar muhtemelen bunların dışında da şampiyonluk önünde engel olabilecek durumlar olabilir benden şimdilik bu kadar. Şampiyonluk yolculuğu bu sene daha zor olacak ancak zor olduğu kadar da değerli olacak. Bu süreçte yönetim, teknik ekip, futbolcular, taraftarlar, çalışanlar emek harcayan kim varsa başarılar diliyorum. Yeni sezon herkese hayır olsun.

$ s Yorumları

Cevap bırakın

Bir cevap yazın