içinde

Sosyal Medyada Yorum Yaparken Dikkatli olun ( yaşanmış vaka )

ALINTI

Merhaba, normalde bu tarz mevzuları dile getirmem, kimsenin öğrenmesini istemem fakat, haksızlığı, hukuksuzluğu, üçkağıtçılığı, içime yediremediğim için bu konuyu açmak istedim.

Hikaye şöyle başlıyor;

Bundan 3-5 ay kadar önce facebook’ta bi paylaşım gördüm. Cezmi kalorifer sayfası bilenler bilir popüler sayfalardan bitanesi.

Twitter’ dan aldıgı bi ss’ i kendi sayfasında paylaşmış. Paylaştığı içerik tr alım gücü ile ilgili.

Kısaca gönderide diyor ki 200 lira ile markete gidiyoruz 1 haftalık alışverişimizi yapamıyoruz, bebek mamasına alarm koymuşlar, herşeye zam geldi vs vs.

Benimde dikkatimi çekti yorumlara bakayım dedim. Herkes şikayetçi ve aynı düşüncede.

Yumurtadan tutun un fiyatına, undan pirince, pirinçten ayçicek yağına fiyatlar almış başını gitmiş vs.

Kısaca yorumlarda herkes zam gelmesinden şikayetçi.

Yalnız bir tanesi var ki tam troll diyebileceğimiz bi tip. Artık troll mu, kurnaz mı, avcı mı siz karar verin.

Bu şahıs şöyle yazmış aynen aktarıyorum “siz harcamayı bilmiyorsunuz, ben 200 lira markete gidiyorum 1 aylık mutfak alışverişimi yapıyorum”

Bende dayanamadım yorum attım bu şahsa dedim ki “hsktr ordan senin fiyatlardan haberin mi var”.

Benimle birlikte 20-30 kişi var bu sekilde yorum yazan belki daha fazla. Herkes karşı çıkmış bu şahsa tepki göstermiş.

Velhasıl kelam bu kurnaz arkadaş kendi yazdığı yoruma yorum atan herkesi dava etmiş. Sebep ise hakaret.

Asıl piyango şimdi geliyor bu şahıs aslında bir avukat. Ispartada yaşıyor. Yeni avukat olmuş iş bulamamış. Baro’ dan iş gelsinde tecrübe edineyim diye güne başlayan tecrübesizin, vasıfsızın teki.

Belli ki sistemin açığını bulmuş facebookta ava çıkmış her gönderinin altına tahrik edici mesajlar atarak olumsuz yorum bekliyor ve önüne gelen yorumları dava ediyor. Bildiğim hatrı sayılır rakamda açık davası var. Gelir kapısı açmış kendine bu kurnaz kendince.

Bu karaktersz haksız kazançtan başka birşey elde etmiyor. Oturduğu yerden tahrik edici yorumlar yazarak milleti galeyana getirip, ufak bir dilekçe masrafı ile dava edip korkutarak uzlaştırmacı vasıtası ile gelir elde ediyor.

Ama bi yere kadar. Öyle birine denk gelirsin senin nefesini keserler. Para kazanmak o kadar basit değil.

Ben günün 20 saati aynı pozisyonda oturup kod yazacağım, boynum tutulacak, uykularım kaçacak ve kazandığım emeği parayı bir kelimemle sana ödeyeceğim.

Öyle bişey yok. O kadar kolay değil. Neyse bu konulara girmeyelim orası özel kalsın. Buraya public olarak daha fazla bişey yazmak istemiyorum.

Gelelim benim davalı olduğum konuma.

Bir süre önce karakoldan arandım ifadem istendi. Şaşırdım ilk başta. Gittiğimde öğrendim bu avukat olacak talebe dava açmış.

İfademi aldılar ve polis memuru dedi ki bu mevzu için “incir çekirdeğini doldurmayacak bi mevzu ama şikayet var yapacak bişey yok”. Tamam dedim ifade verdim çıktım.

Kendi kendime dedim ki ben savcı olsa bu dosyayı yırtar atarım mahkemeyi meşgul etmekten başka bişey değil.

Aradan günler aylar geçti. Aklımda bu mevzu var ama kendi kendime diyorum ki savcı bu davayı açmaz. Bu kadar basit gereksiz bi konu için mahkeme görülmez kendimi rahatlatıyorum.

Ama öyle olmamış tabi bu şahıs avukat oldugundan tum mevzuatı okumuş yalamış yutmuş. Bildiğiniz üzerinde çalışmış profesyonel kan emici olmuş. Yasal d-o-lan-dırı-cı diyebiliriz.

Sonrasında hakaret davaları uzlaşma ile çözülebileceğinden savcı uzlaştırmacıya göndermiş hiç uğraşmamış.

Bugun uzlaştırmacı aradı. Dedi ki böyle böyle bi mevzu var. Eee. Diyorki senden 16_000 bin TL istiyorlar yoksa maddi manevi tazminat davası açacaklar ve avukat masrafları hariç. Öde kurtul diyor nasıl olsa aynı paraya gelecek. Bunu bile ayarlamışlar bakar mısınız kurnazlığa üçkağıtçılığa. Devletin vereceği cezayı hesaplayıp aynı oranda uzlaşma istiyor uyanık.

Bu arada avukat da kendisi oluyor. Kendi kendinin avukatı olmuş kurnaz. Avukat masrafı da ona yatacak vs vs.

Eğer uzlaşmayı kabul etmezsem dava sürecek, bana maddi manevi tazminat davası açabilecek ve hakimin verdiği karara göre 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirim. 2 yılın altında yatar olmadığı için günlük 20 liradan para cezasına çevrilecek yada ilk suçum olduğu için HAGB alacağım. Ceza almam önemli değil. Devlete para öderim yine o kurnaza para ödemeyeceğim bu kesin kanaatim.

Uzlaşmayı kabul etmez isem yine hakim karşısına çıkacağım ve ne karar verirse mecburen kabul etmiş olacağım. Yine yukardaki HAGB ve para cezasından başka bi karar çıkmayacak.

Sabahtan beri sinirden ne yaptığımı bilmiyorum. Bu kendini kurnaz zanneden insanlar neyine güvenerek bu işlere kalkıyorlar anlamış değilim. Devletin vatandaşlarına tanımış olduğu hakları gelir kapısı olarak görüp bu hakkı avukat olduğu için mevzuatı araştırıp ve kötüye kullanıp haksız kazanç elde edebileceğini sananlar nereye kadar bu geliri elde edecekler merak ediyorum. Dava ettiği insanları salak olarak mı görüyorlar yada kendilerini çok mu akıllı görüyorlar.

Sonuç itibariyle:

Bu avukat olacak yeni mezun kurnazın benden istediği para 16_000.

Ben bu parayı kabul etmez isem ve hakim bana en üst sınırdan ceza verirse ve bu ceza para cezasına çevrilirse ödeyeceğim para 12_000.

Söyleyecek çok şeyim var ama onlar bana kalsın. Kurnaz olabilirsin ama zeki olamazsın. Mahkemeye çıkacağım ve kendimi savunacağım. Avukatlar bu zekaya sahipse avukat tutmaya gerek yok.

Bir cevap yazın

GIPHY Uygulama Anahtarı Ayarlanmadı. Lütfen Kontrol Edin