içinde

Süleyman Seba olsa bu olur muydu…

Reklam serisine bir bakalım. Sergen Yalçın ilk reklamda beyaz yakalı gençlerle bir partide bir arada…

Sporcular, teknik adamlar, hatta tasvip etmesem de gazeteciler reklam piyasasında boy gösterirler. Bir markanın reklam yüzü olmak kötü bir şey değil. Ama üzerinde soru işaretleri olan ve Türkiye’de adeta saadet zincirine dönen dijital para piyasasında reklam yüzü olmak riskli değil mi?

Sergen Yalçın 2019’da kurulan Coinpara platformunun reklam yüzü oldu.  3 reklamlık bir seriyle televizyonlarda boy göstermeye başladı. Reklam filmini Coinpara’nın dijital ajansı Rise New Media hazırladı. Reklam filmlerinde şampiyonluk başarısıyla herkesin ilgi odağı olan Sergen Yalçın ile ‘’kazanma’’ kavramı eşleştiriliyor. Ve ‘’kazanmak için Sergen Yalçın olmak zorunda değilsiniz’’ mesajı veriliyor. 

3 seri reklam filmine kripto dünyasına kolayca dahil olunabileceği ve yönetilebileceği belirtilerek ilgilenenler de Coinpara’ya davet ediliyor. Ama dijital parayı hiç bilmeyenler doğru yönlendirilmiyor. 

Reklam serisine bir bakalım. Sergen Yalçın ilk reklamda beyaz yakalı gençlerle bir partide bir arada.  Bir defa her reklamda Sergen’in futboldaki başarısından bahsediliyor ve bizim yerimizde olsan ne yapardın diye kendisine soruluyor. Sadece beyaz yakalı olmuyor Sergen. Bir otele Sergen Yalçın olarak giriyor. O otelde komi oluyor ve Coinpara uygulamasıyla al sat yaparak kazanıyor. Ya da biz öyle anlıyoruz. Yüzü gülüyor çünkü. Reklamda aklımda kalan bir sahne Sergen’in resepsiyon görevlisi genç bir kadına ‘’merhaba canım’’ demesi.  Üçüncü reklamda Sergen bir emekli oluyor ve yine kazanıyor. Emekli Sergen Türk musikisi korosunda ve resim kursunda görülüyor. Türkiye’de hiçbir emeklinin olmadığı kadar mutlu Sergen Yalçın. 

DİJİTAL PARA PİYASASI AL SAT PİYASASI MI

Değil. Al sat ile dijital para piyasasında eğer elinizde büyük sermayeler yoksa kazanamazsınız. Türkiye olarak hafıza sorunu yaşıyoruz. Daha geçtiğimiz Nisan ayında Thodex skandalını yaşadı Türkiye.  Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in yaklaşık 2 milyar dolarla (kripto varlık) İstanbul Havalimanı’ndan yurtdışına kaçtı. Mağdur durumda 391 bin yatırımcı var. Ve Thodex’in sahibi hala kayıp. 

Kripto para piyasası Türkiye’de başı boş durumda. Dünya üzerinde de Türkiye’de olduğu gibi kripto paralarla bir ponzi piyasası oluşturulmuş durumda. Uzmanlar eldeki ufak yatırımlarla ponzi piyasasında kazanan olmadığını söylüyor. Hele bir otelde komiyseniz ya da emekliyseniz şansınız yok denecek kadar az. Beyaz yakalıların biraz daha şansı olabilir. Ponzi de saadet zinciri mantığı ile işliyor diyebiliriz. Sahiden saadet zincirlerinde kimler kazanıyordu. 

SERGEN REKLAMDA AL SAT YAPIYOR

Sergen Yalçın reklam filminde komiyken, emekli iken, beyaz yakalıyken sürekli eli telefonunda ne yapıyor dersiniz. Konuştuğum dijital para uzmanlar dijital para piyasasında sürekli al sat yapmanın bir mantığı olmadığını söylüyorlar. Eğer sürekli al sat yaparsanız üstelik ufak paralarla dijital para yatırımınızı kumara döndürdünüz demektir.

Konuştuğum bahis endüstrisi uzmanı Anıl Ural da benimle aynı görüşleri paylaşıyor. 

Ural ‘’ Kripto borsalar ponzi sistemidir. Yeni giriş olmadıkça al sat emirlerindeki komisyonlarla varlıklarını sürdüremezler yorumunu yaptı. 

İşin bir de etik tarafı var Sen Beşiktaş Teknik Direktörüsün.

Daha önce Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim Telsim reklamında oynamıştı. Bir yatırım aracı değil Telsim. Kimsenin reklamda oynamasına karşı olmadığımı söylemiştim. Ama dijital para piyasasında, saadet zincirlerinde oynarken dikkat edeceksiniz. Çünkü yüzbinlerce kişinin canının, cüzdanının yanmasına neden olabilirsiniz.  Sergen Yalçın bu riski aldı. Peki yüz yıllık Beşiktaş Kulübü nasıl bir risk aldı. Sergen sayesinde dijital para piyasasına giren ve kaybeden bir Beşiktaşlı taraftarı yatırımcı stadyumda maç sırasında ne düşünür. Cebinden giden paraları mı Beşiktaş’ın alacağı puanları mı?

Sergen Beşiktaş camiasını temsil ediyor. Bence bu reklam o makamı küçülten bir reklam. Beşiktaş Yönetimi nasıl kabul etti anlamadım. Hadi bu yönetim değişen şartlara yeni Türkiye’ye ayak uydurdu bu reklam serisine izin verdi. Ya büyük başkan, efsane spor adamı Süleyman Seba Yönetimde olsaydı, başkan olsaydı ne olurdu dersiniz. Bence elinde sopayla Sergen Yalçın’ı kovalardı.

 ALINTI………. : Serdar Cebe

Bir cevap yazın

GIPHY Uygulama Anahtarı Ayarlanmadı. Lütfen Kontrol Edin

  1. Yazıyı okudum. Ne bugüne kadar coin moin oynadım nede borsa. Yazının doğruluk payı çok yüksek. Ama ben bide şu açıdan bakıyorum. Beşiktaşın borsada kağıdı var, ayrıca kulüp coin parasınıda çıkaracak . 100 binlerce Beşiktaşlı Bjk borsa kağıdında zarar edip maça gelip Beşiktaşı desteklememişmidir? Bjk coin çıkarınca illaki Beşiktaş taraftarı bütçesine göre alacak , zamanı gelince zarar da edecek kâr da. Zarar edince Beşiktaşı bırakacakmı yada yenmesini istemeyecekmi? Yazıyı 4-5 kere tekrar tekrar okudum. Bencede hocamızın oynamaması kannatindeyim. Ama kimse kimseyede zorla bişey oynatamazki. Kendi adıma bilmediğim bi platform ve Kulübğmüzün çıkaracağı coini yine almam. Zarar ederim kaygısından değil , ne olduğunu ve ne olacağını bilmediğimden.