içinde

ts maçı analizi

Ts maçı analizi

Öncelikle Abdullah avcıdan başlayalım. İstanbulspor’dan bu yana aynı oyunu oynatıyor. Bize de aynı oyunu oynatmak istedi şuan ts ye de aynı oyunu oynatıyor. Bu oyun daha önce gs analizinde yazdığım geçiş oyunu dedikleri klasik kontra atak futbolu. Aa bu oyunu iyi biliyor ve iyi oynatıyor. Bizde niye olmadı derseniz takım ve klüp kültürü. Oynattığı oyun bize uymazdı uymadı. Bize uyan oyun defoları olmakla birlikte Sergen Yalçın’ın oynattığıdır. O yüzden aa benim oyunum budur diyerek rakibe oyununu kabul ettiremez. Yaptığı olay rakibin hataları ve defoları üzerine oyunu kurup sonuca gitmektir. Bunun adına da rakip analizi diyorlar. Ama rakip sahada senden iyi olursa rakip senden önce öne geçerse elin ayağın dolaşıyor çünkü ortaya koyduğun bir oyun yok oyun olarak sunduğun tamamen rakibin defolarını kullanmak.

aa uzun yıllar boyunca oynattığı takımlarda en fazla çalıştığı şey duran top organizyonlarıdır. Bu konuda takdir edilmesi gerekiyor. Oyun olarak bir şey sunamadığı için sonuca gitmek konusunda en akıllıca iş duran toplardır. Bu konuda özel idman yaptırdığı gibi ekibinde sadece bu iş için yoğunlaşan hoca bulundurur.

Aa bir diğer çalıştığı konu defans hattı. Defansta kalabalık durması ve hatları kapatması rakibi cezasahası önüne çekerek orada kalabalık karşılayıp etkinliğini zayıflatma üzerinedir. Kelede iyi bir kaleci varsa bu kalabalık defans hattında kaleye sağlam şutlar sağlam vuruşlar çıkmayacağı için kaleci de insanlar üzerinde çok iyi kaleci etkisi bırakır. Oysa durum öyle değildir. Bu defans hattında kaleye sağlam vuruşlar yapılamadığı için kaleye giden toplar etkisiz olur.

Orta sahada konusunda da elinde her zaman iyi top atabilen, ters toplar atabilen sürpriz şutlar çıkarabilen ve rakip arkasına sarkabilecek hızlı adamların olmasını ister. Bu saydıklarım aanın çalıştırdığı ts de var mı derseniz evet var. Oynadığı oyun seyredene zevk vermediği için (hatta rize maçını trübünde seyreden ts li arkadaşım maçı aldık ama sıkıntıdan galibiyet sevinci bile yayamadım demişti maçtan sonra) göze gelmiyor. Ama oynattığı oyunun kendi içinde bir tutarlılığı var. O yüzden ts karşı bunları göz ardı etmeden oynamak gerekiyor.

Ts nasıl gol atıyor attığı gollerin %55’i duran top golü, %20’si konta atak golü %20 akan oyun golü %5 rakip kendi kalesine karambol vb.,  golü.

O yüzden bir kere duran toplara özellikle dikkat etmek gerekiyor. Duran topları Bakasetas kullanıyor. Eğer kornerse duran top iki adam öne çıkıyor Wakeme ve Hugo (bunu başakta da böyle yapardı) Wakeme ön direkte (yakın direk) konumlanıyor Hugo arkada penaltı noktası civarında konumlanıp geriden gelen serbest adam işlevini görüyor. Peki nasıl kullanılıyor derseniz.

Benim görebildiğim 4 temel korner etkinlikleri var. 1-Wakame’ye atılıyor ya top arkaya sektiriliyor ya da top yakın direğe çevrilecek bir kafa ile çok basit şekilde gol aranıyor. 2- Wakeme ön direkte rakibi çekmişse top hava toplarında iyi olan Hugo’ya atılıyor. Hugo ya direkt kaleye vuruş yapıyor ya sektirip başkasına indiriyor. 3- Bir diğer etkinlik (bunu başakta çok yapardı) ceza sahası içinde bir küme oluşturulur ama top oraya atılır. Atılacak kişi de bellidir (bu ts de Hugo) Top kümelenmiş futbolcuların olduğu yere atılır atılmaz kümelenmiş futbolcular dağılır onlar dağılınca kısa süreli bir panik oluşur kaçışan ve dağılan futbolcuları kovalamaca başlar ama topa asıl vuracak olan (ts için Hugo) yerinde kalır boş bir şekilde kafaya çıkar. 4- Bir diğer etkinlik ise korner kullandıktan sonra seken toplara kaleye direkt vuruşlar. Bunu ise Bakasetas ile yapıyor. Bakasetas korneri kullandıktan sonra seken boş topları kaleye şutlamak için ceza sahası yayı civarında pusuya yatıyor. Nasıl oluyor da her seken top Bakasetas’ın önüne düşüyor kimse onu niye farketmiyor derseniz işte aynen böyle Adam korneri kullanan kişi olduğundan kimse korneri kullanır kullanmaz ceza sahası yayı civarında pusuya yattığını farketmiyor ve seken topları boş bir şekilde alıp kaleye şutlayabiliyor. O yüzden dikkat edin attığı goller genel olarak korner dönüşü seken boş toplardır. O yüzden birinin gözü maç boyu sürekli onun üzerinde olmalı.

Frikik kullanılacaksa topun başında yine büyük oranda Bakasetas olur ama topun durumuna göre Hamşik de olabilir. Frikik eğer direkt kaleye vuruş olarak kullanılmıyorsa yine Hugo ve Wakame’ye dikkat etmek gerekiyor. Topu onlara atıp sektirme yada direkt kafa vuruşu yaptırma hedefleniyor Bu vuruşlarda genelde arka direk tercih ediliyor. bazende içerde kümelendirip iyi şut çekebilecek bir futbolcuya açılıp kaleye direkt vuruş tercih ediliyor. Özetle duran toplar için özel olarak çalışan bir td ve bir takım var karşımızda.

Kontra oyunlarında ise etkili isim Canini. Canini’yi hem kenarda hem stoper arası atılacak toplarda etkili kullanılıyor ama bu rakibin zayıf noktası neresi ise Canini’nin konta da kullanılışı bu yönde oluyor (Hatırlayın geçen sene Rıdvan üzerine vermişlerdi onu Rıdvan onun attığı koşulara karşı koyamayıp sakatlanarak çıkmıştı oyundan bu sene fb maçında stoperlerin arasına koşturdular) Canini’ye topları genel de Hamşik atıyor. Bakasetas oyun kurucu gibi gözükse de asla değil Bırakın oyun kuruculuğunu Bakasetas’ı oyunda bile göremezsiniz ama bir bakmışsınız gol atılmış golü atan bakasetas bunun sebebi maç içerinde kendini unutturup sürekli boş pozisyonda gol aramaktır. Ona verilen görev budur. O yüzden Hamşik’in atacağı toplara dikkat etmek lazım ve bunun önüne geçilirse Hamşik kısa sürede oyundan düşecektir. Sinir katsayısı fazla olan bir futbolcu  yaşı da yüksek ve üzerine oynanırsa etkinliği sıfırlanacaktır. Hamşik’in bu toplarda kullandığı bir diğer opsiyon Wakame, Canini’yi kaçırıp topu ters kanattaki Wakame’ye atmak. Bu da bir strateji. Dikkati Canini üzerine çekip Wakame üzerinden sonuca gitmek.  O yüzden orta sahada Hamşik’i iyi bloklamak lazım. Sonuçlandırılamayan pozisyonlarda topu hızlı bir şekilde rakip sahaya taşıyan Abdülkadir Ömür. Burada onun hızından faydalanılıyor. Yetişemeszen mutlaka faul yapılmalı orta sahaya yakın yerlerde. Berat ortasahada en zayıf halkaları Berat. Diri güçlü filan lafları bana göre çok abartı. Tam bir sakar oyuncu ve futbol tabiriyle tam bir profesyonel (atma yatma konusunda) Kart görme konusunda cömert sayılabilecek futbolculardan bakmayın şu ana kadar kırmızı görmediğine gösteren hakem olmadı.

Wakame ilerde tek başına değerlendirmek lazım. ayakları iyi olduğundan penaltı yaptırma ve rakibi geçme konusunda topu ilerde oyalama konusunda onu kullanıyorlar. Bunlarda sonuç da alıyorlar. Ağır bir adam ama duracağı yeri çok iyi bildiği için ayakları da iyi olduğu için rakipler için tehlike doğurabiliyor. Ama ısrarcı bir bek Wakame’yi çileden çıkartabilir. Hatta oyun dışı bile bırakabilir. O geçemediği çalım atamadığı kendisini bırakmayan bir rakip gördüğünde çıldırıyor. Çünkü onu oyuna bağlayan rakibe çalım atıp geçmek bunu yapamadığı an topla oynamayı bırakıp rakiple oynamaya başlıyor. Onunla kim oynayacaksa asla peşini bırakmasın çalım yese de peşini bırakmasın. 

Defans konusunda kapalı oynadıkları için defoları sırıtmıyor. Kalabalık durduklarından toplara iyi vurulamıyor ve Uğurcan iyi kaleciymiş gibi öne çıkıyor. Oysa Uğurcan’ın birçok defosu olduğunu milli maçlarda gördük. Ama kalabalık defansta serbest rahat vuruşlar yapılamadığı için o öne çıkıyor. Dikkat edin Bizim maçlarda biz ts ile maç yapıyoruz, Uğurcan ile maç yapıyoruz. Uğurcan gol kurtarma rekoru kırıyor ama o kadar posizyondan gol çıkaramıyoruz. Bana göre sebebi yukarıda yazdığım. Stoperlere gelince bunlar kapalı defans stoperleri.  (Mesela Hugo bizde olsa Vida’dan kötü performans verir.) Kapalı defans stoperleri olduğundan yerini iyi savunuyor görünüyorlar. Oysa açık alanda ikisi de ağır ikisi de sakar. (Benim bunlara benzetmem Mustafa Yumlu, kapalı defansta mükemmel stoper ama açık alanda ) Açık alanda azıcık ileri geri koşturun lifleri atar maçı bırakırlar. O Sağ bek ve sol beklerinin bana göre savunma yapmaktan başka hiçbir özellikleri yok.

Gelelim bize biz yine aynı oyunumuzu oynayacağız. Sporting maçı ts için iyi bir done oldu. Sporting’in iki maçta attığı goller tam ts’nin attığı ve atmak istediği goller. O yüzden Sporting maçındaki hatalar yapılmamalı özetle bizim için diyebileceğim budur. Şunu söyle yapalım bunu böyle yapalım diyerek uzatmak istemiyorum. Ama aynını biz onlara yapalım derim. Hem duran top golleri hem geçiş oyunu golleri. Rakibi rakibin silahıyla vurmak. Bunu yapabilir miyiz evet pekala yapabiliriz hatta onlardan daha iyi yapabiliriz. Bir diğer opsiyon bekleri savunma dışında bir özelliği yok demiştim. Bekler üzerinden kanat etkinliği ama toplar cezasahasına değil kanattan cezasahası dışına çıkarılmalı. Dış şutlar mutlaka kullanılmalı. Uğurcan’ın en zayıf olduğu konulardan birisi beklenmedik dış toplar dış şutlar. Güven ileriyi dağıtırken Gezal ve Alex dış şutları denemeli. Ceza sahası içine yığılmak bize bişe kazındırmaz yine uğurcanı çalıştırırız. Ceza sahasına girilecekse bekler üzerinden girilmeli. Burada Nkodu ve Gezal’a iş düşüyor. Göbekten delme yapılacaksa bence mutlaka yapılmalı çünkü iki stoper arası zaaf yaşadıkları bir bölge Alex’den ziyade Güven kullanılmalı ama delice pas geriden Piyaniçin ayağından gelmeli ki tedbiri olmasın. Alex’i daha çok dış şut için kullanmalıyız Bence bu konuda biçilmiş kaftan. Eğer Hugo ve yanında kim oynayacaksa ortasahaya doğru çekebilirsek hem defans kalabalığı dağtılmış olacak hem stoperlerin defolarını lehimize kullanabileceğiz. Ama bekler üzerinden oynanacak oyunda mutlaka hızlı oynanmalı oyun ilerde ve mutlaka posizyonlar sonlandırılmalı ama golle ama avutla ama taçla hiç olmadı faulle. Biz maalesef kaptırılan toplarda rakipler gibi atağı daha başlamadan bitirecek faulleri yapmıyoruz. Yapmalıyız.

Biraz geç oldu biraz da dağınık oldu faydası olur mu bilmiyorum ama İnşallah kazanırız.  Kritik bir süreçten geçiyoruz kazanmak zorundayız.  Ama kazanamazsak çünkü futbolda bu da var. Hiçbir şekilde motivasyonu kaybetmeden dağılmadan milli ara sonrası için hazırlıklarımızı yapmalıyız. Çünkü beklenen bu kaybetsinler ve dağılsınlar. Asla buna fırsat verilmemeli.  Allah galibiyet nasip etsin.

$ s Yorumları

Cevap bırakın
  1. eline emeğine sağlık eseler kardeşim bir tek sunu ekliycem laptop recai eger rakibi acamiyosa bu sefer bozmak sinir etmek icinde yere yatmalar bos fauller ile rakibi sinir edip hataya bos alan vermeye calisiyo amac catir catir top oynama degil sinsice pislik icinde biseyler yapmak

Bir cevap yazın