içinde

Yaratıcılık ve Takım Savunmasına Katkı

Üst düzey futbol oynayan takımlarda ofansif oyuncularda aranan yegane özellik bunlar..
Lakin, Günümüz futbolunda bu iki özelliğe de tam anlamıyla sahip olan futbolcu sayısı çok fazla değil.. Dolayısıyla bu tip oyuncuları almak istediğinizde çok yüksek meblağlarla karşı karşıya kalıyorsunuz ve genellikle de en üst düzey takımlar bu oyuncuları size bırakmıyorlar..

Bizim gibi ekonomik durumları malum olan takımların bu tip oyuncuları parayla alabilmeleri pek imkan dahilinde değil.. Bu durumda geriye 2 seçenek kalıyor.. Ya sen yetiştireceksin ki bu şuanki altyapı mentalitesiyle bu mümkün değil yada scout ekibin sağlam olacak ve “öğrenmeye açık yaratıcılığı var olan ve bunu geliştirebilecek” oyuncuları herkesten önce farkedeceksin.. Başka çaresi yok..

Gelelim anlatmak istediğime..

Elimizde Hasic gibi bir oyuncumuz var.. Türkiye şartlarının üzerinde bir yetenek.. Bu düzeyde kreatifliği olan bu yaşta çok fazla oyuncu bulmanız zor.. Ancaakk.. Sergen in beyanlarını dikkatle takip ederseniz, anlaşılıyor ki onun takım savunmasına katkısından arkadaşlarına yardım etme çabasından memnun değildi, yetersiz buluyordu Sergen..

Diğer tarafta da Boyt var.. o da genç.. Yine Sergen’in ve çevresindekilerin açıklamalarından çıkartıyoruz ki  onun takım defansına ve arkadaşlarına olan yardımından çok memnunmuş Sergen.. Mehmetcan yazmıştı:

“Boyt Herkesten önce antrenmana geliyormuş çalışmaya başlıyormuş, antrenman bitince ekstra antrenman yapıyormuş”

Bu futbolcu için çok önemli bir özellik, bu azmi hafife almıyorum, bunun Boyta çok faydası olacaktır.. o ayrı bir konu..  Lakin..

Benim bu noktada aklıma 2 soru geliyor!!!!

1)Yaratıcılık sadece çalışılarak kazanılabilir mi???? – 

2)Diğer taraftan da yaratıcı oyuncuyu çalıştırarak takım savunmasına dahil edebilir misin????

Ve 3. Bir Soru da: Hangisi daha kolay?????

Bununla ilgili Jurgen Kloop’un altyapıdan sorumlu yardımcı antrenörünün YouTube da yayınlanan bir videosunda söylediği bir nokta var…

“””Yaratıcılığı yeterli seviyede olmayan oyuncu, (özellikle de 20-22 yaşlarından sonra) bu özelliğini çok fazla geliştiremez.Biraz da doğuştan gelen bir karakter bu……

…… Eğer oyuncu öğrenmeye ve gelişime açıksa ona takımla birlikte savunma yapmayı öğretmek çok zor değil en azından doğru pozisyon almayı öğretebilirsiniz, buradaki asıl problem oyuncunun öğrenme isteği ve azmidir””””

Boyt azimli ama yetenekleri kısıtlı… 

Sergen açıklamalarıyla, yanına çağırıp 2 saate yakın onunla toplantılar yapmasıyla, Hasicin azmini arttırmaya çalışıyor, ona öğretmeye çalışıyor.. 

Ve bunun iyiye gittiğini yine dün kendisi dile getirdi : 

 “Hasic bizi zora soktu” ?

Bu çocuğu gönderme Sergen Hocam… Bu çocuktan olacak… Yeterki öğrenmeye açık olsun… Yaşı buna müsait…

Bir cevap yazın

GIPHY Uygulama Anahtarı Ayarlanmadı. Lütfen Kontrol Edin

Bir yorum