içinde

YILDIZ..

Bir kaç ay önce de yazdığım gibi,

Futbolda teknik adamın bir takım üzerine etkisi ezber kalıpların ve tahmin edilenin çok üzerindedir. Bana göre % 200’dür..

Sergen Yalçın, ”bana göre” teknik ve taktik üzerine çok kafa yormayan bir adam (dı), bu akşama kadar. Gördük ki, gelişiyor, rakip koşu mesafelerini bile takip ediyor, oyunun taktiksel kısmına yönelik fikirler geliştiriyor. 6 numara konusunda ve defansif oyuncuların ön bölgede çoğalmayı sağlaması gerektiğine yönelik söylemleri, tam olarak Fenerbahçe’nin yıllardır sergilediği Anadolu Takımı kimliğini açıklayan bir durum. Ve Beşiktaş’ın geçen sezon kıt imkanlarla ortaya koyduğu ihtişamlı ön bölge oyununun bir nevi reçetesi. Elneny konusunda Abdullah Avcı’nın gırtlağına kadar boru sokan açıklaması çok mühim..

Teknik ve taktik kısmı geçtim. Ki Sergen Yalçın’ın bu konuda çok daha ciddi atılımlar yapması gerektiğine inanıyorum. Çok zeki bir adam. Olaylara kestirmeden bakabilen, özet çözümler sunabilen bir zihne sahip. Bu zihni gerektiği şekilde beslerse varabileceği noktaları kestiremiyorum. Çünkü taktik öğrenilir ama O’nda olan şeyler diğerlerinde yok..

******

Bir teknik adamın söyleşisi neden ülkede gündemi belirler? Ben biliyorum 🙂

2 nedeni var bu durumun. 

1. Bu söyleşiyi yapan adamın ”diğerleri” gibi başkalarının ağzından konuşmayacağı, ezber söylemlerden uzak duracağı, insanların duymalarını istediği şeyleri viyaklamayacağı, net ve dümdüz bir şekilde zihninden geçenleri aktaracağı bilindiği için. Türkiye, samimiyetsizlik bataklığıdır. Samimi olan her adam yıldız gibi ışıldamaktadır..

2. Bu adam, ülkede reyting anlamında korkunç bir güce sahip. Taraflı tarafsız herkesi bağlıyor ekrana. Futbol özürlü eşim bile oturdu ne diyor bu herif diye yayın sonuna kadar kalkmadı ekranın başından.. Bu noktada Ziya’nın bu popülariteyi kazanca çevirme fikrini sonuna kadar destekliyorum 🙂

Her anlamda olağanüstü bir yayın oldu. Umarım lig sonunda şampiyonluk apoletiyle tekrarını izleriz. Çok hak ediyor..

Bir yorum

Cevap bırakın

Bir cevap yazın